close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

המשגיח נעצר בסין: המראה החרדי החשידו כמוסלמי

משגיח כשרות עוכב במחסום באחד הכביש המהירים במחוז שינג'יאנג בסין, ולאחר שנחשד למוסלמי קיצוני

3
הדפס
אילוסטרציה, מטבח סיני. פלאש
אילוסטרציה, מטבח סיני. פלאש

משגיח הכשרות SKS מהדרין עוכב בשבוע האחרון במחסום באחד הכביש המהירים במחוז שינג'יאנג בסין ולאחר שנחשד למוסלמי קיצוני בשל חזותו החיצונית.

למרות ניסיונות השכנוע כי מדובר ביהודי, השוטרים המקומיים הורו לו להתלוות אליהם והוא נלקח לתחנת המשטרה המקומית. לאחר שהפקיד את דרכונו הוא נחקר במשך שעות אחדות אודות מעשיו במחוז המאופיין בתושבים מוסלמים רבים.

רק לאחר שהוברר להם למעלה מכל ספק כי אינו מוסלמי וכי מדובר בלבוש יהודי מסורתי הם החזירו לו את דרכונו ושחררוהו לדרכו.

"לרגע חשבתי שאצטרך להפעיל גורמים מחוץ לסין ובשל התארכות החקירה", סיפר המשגיח לאחר שחרורו. "לא עזרו כל הסברי הנהג שהתלווה אלי ותרגם את הבהרותיי. הם היו נחושים לעכב אותי לחקירה ולהבטיח כי איני מזיק לביטחון המקומיים".

בשנים האחרונות נלחמות הרשויות בסין בחירוף נפש בהתרחבות האיסלאם הקיצוני במדינה ובמדינות השכנות. כחלק מהמאבק בטרור הן מהדקות את הפיקוח במחוז שינג'יאנג המוסלמי בצפון מערב המדינה ובשל החשד לחדירה של איסלאם קיצוני באזור.

האדמו
האדמו"ר משאץ אשדוד. צילום: יהודה פרוקביץ

בשיחה ל'בחדרי חרדים' מספר יו"ר מערכת הכשרות SKS מהדרין האדמו"ר משאץ-אשדוד רבי דוד מוסקוביץ כי אין זו הפעם הראשונה שבמחוז הזה בסין נעצרים משגיחי כשרות. "בעבר נדרשתי להפעיל מערך שתדלנות כדי לשחרר משגיח שעוכב במחוז הזה בשל חזותו החרדית. בשונה מהמדיניות הביטחונית שאנחנו מכירים במערב, בסין לא לוקחים סיכון, כך שהמדיניות הביטחונית שם מחמירה בהרבה".

"זה כמובן לא מונע מאיתנו לפקח על מפעלי מזון באזור משום שבסופו של יום, לאחר שמעמידים אותם על טעותם, הם משחררים לאלתר מאפשרים מעבר חופשי באיזורים הרלוונטיים לנו".

"לא זו בלבד: ברגע שהם מבינים כי מדובר ביהודי, ועוד ברב יהודי, הם מתנצלים ומשחררים לאלתר. העם הסיני מאד מעריך את העם היהודי. הם נוהגים לומר שהיהודים הם "עם חכם". הם פשוט חשדניים כלפי זרים מהמקום הביטחוני. לא מעבר לכך".

במסגרת החשש מפני מעשי טרור הן מקשות על המיעוט המוסלמי המקומי לעטות סממנים דתיים בולטים מידי. לעיתים קרובות מאשימים בכירים סיניים תושבים מקומיים בהקצנה דתית, טרור ובדלנות.

כחלק מהניסיון למנוע טרור, רמת האבטחה בתחנות הדלק המקומיות הינה חסרת תקדים. שוטרים מקומיים מוצבים בתחנות הדלק כבדרך קבע, ומתדלק שחזותו החיצונית מעוררת חשד נלקח לאלתר לחקירה משטרתית.

מחוז שינג'יאנג הוא אחד מחמישה מחוזות אוטונומיים בסין. הוא ממוקם בצפון מערב המדינה וכ-45% מתושביו הם אויגורים – מיעוט אתני שמעולם לא ראה עצמו חלק מסין. במחוז חיים מוסלמים ממוצא טורקמני. כחלק מהצעדים הביטחוניים שנוקטת סין, נדרשו בשנה שעברה מיליוני אזרחים מהמחוז להשיב את דרכוניהם לתחנות המשטרה המקומיות.,

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
מה החידוש  
יוני 13:46 19/05/2017

לצערנו , יש הרבה מן המשותף בין הקיצונים החרדים לבין המוסלמים , המראה החיצוני הוא הקל שבהם .

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
     מה עם החילונים ההולכים בתספורת דעאש?  
בני ברקי 16:47 19/05/2017

היום זה אופנתי להשאיר את הזקן פרוע ולגלח את הראש. הם נראים הרבה יותר שייכים לדאעש מאשר חרדי עם זקן. לא ראיתי אף ערבי עם פיאות, כובע וחליפה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     אהבתי..אבל הם לא קיצונים.חר סטנדרטיים  
חחח 17:41 19/05/2017

לא צריך להגזים,לא כל חרדי הוא קיצוני.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו