close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
23.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

כפי שדווח ב'בחדרי' לראשונה: הנושרים הפסידו מול מוסדות החינוך

כבר לפני מספר חודשים פירסמנו ב'בחדרי' על מה שמסתמן - דחיית תביעת הנושרים מהחינוך החרדי אלו המכונים 'יוצאים בשאלה' שעתרו לחייב את המדינה על כך שלא למדו ליב"ה. היום הושג ניצחון ביניים נוסף

10
הדפס
אילוסטרציה. מנהל מוסד חרדי בבית משפט. למצולמים אין קשר לכתבה
אילוסטרציה. מנהל מוסד חרדי בבית משפט. למצולמים אין קשר לכתבה

כפי שדווח לראשונה הצהריים ב'בחדרי', ניצחון ביניים למדינה ולמוסדות החינוך החרדים בתביעה שהגישו היוצאים בשאלה. בפסק דין של השופט המחוזי בירושלים משה בר עם שניתן היום (חמישי) הוא דוחה על הסף את רובם של התובעים מקבוצת ה"יוצאים בשאלה" שביקשו לתבוע את מדינת ישראל ואת מוסדות החינוך החרדיים בגין הנזק שנגרם להם כביכול בשל החינוך החרדי בו הם למדו.

השופט דחה את כל התובעים בתיק שהינם בגיל 25 ביום הגשת התביעה, בשל העובדה שחלה התיישנות בתביעה - כשהוא מטיל עליהם הוצאות משפט בסכומים של עשרות אלפי שקלים.

יצוין, כי בעקבות בקשת פרקליטות המדינה גולגלה התביעה לפתחם של הורי התובעים ומוסדות החינוך החרדי.

כפי שדווח ב'בחדרי חרדים', קבוצה של 52 תובעים, בוגרי מוסדות החינוך החרדיים אשר החליטו לנטוש את אורח חייהם החרדי, הגישה תביעה נזיקית כספית למול המדינה. התובעים טענו כי נגרם להם נזק נוכח אי אכיפת תכנית הליבה על מוסדות החינוך ואי העמדת תכנית השלמה ליוצאים בשאלה. כאן ב'בחדרי' דיווחנו לפני מספר חודשים על ההפסד המסתמן.

המדינה, מצידה, הגישה הודעת צד ג' לעשרות תלמודי תורה וישיבות קטנות וכן הורי התובעים, בדרישת שיפוי כספי. משרד כבירי-נבו-קידר-בלום ושות', המייצג קבוצה של למעלה מ-50 מוסדות חינוך שצורפו לתביעה ואוגדו על ידי איגוד מנהלי הישיבות, הבהיר מפורשות לבית המשפט, כי הן לתביעות החוזרים בשאלה והן להודעת המדינה נגד המוסדות - אין כל בסיס משפטי ועובדתי.

עוד בנושא:
חוזרים בשאלה תובעים: "נפגענו כי לא למדנו ליב"ה"
יוצאים בשאלה תובעים פיצוי: לא למדנו ליבה
המדינה מאיימת: נתבע הורים ליוצאים בשאלה
השופט לנושרים: המוסדות החרדים לא אשמים

כך, הובהר כי תביעה זו אינה אלא ניסיון נוסף, לאחר שניסיונות קודמים כשלו פוליטית, חוקתית ומשפטית בערכאה השיפוטית העליונה – בג"ץ, לקעקע את אושיות החינוך החרדי, בדרך עקלקלה של תביעה כביכול נזיקית. זאת, בניגוד לפסקי הדין מאת בית המשפט העליון ובניגוד להודעות המדינה עצמה בהליכים קודמים.

נוכח זאת, התבקש בית המשפט הנכבד להורות על מחיקתה על הסף של ההודעה לצד שלישי בהיעדר עילה, נוכח טורדנותה והגשתה בחוסר ניקיון כפיים.

כמו כן, הבהיר משרד עוה"ד כבירי-נבו-קידר-בלום ושות' כי דין מרבית התביעה להימחק לאור התיישנות שחלה עליה. כך, כל תובע אשר היה בן 25 במועד הגשת התביעה, וחלפו 7 שנים מיום הגיעו לגיל 18, התיישנה תביעתו. לאחר התדיינות משפטית ארוכה בנושא, קבע היום השופט משה בר-עם כי הדין עם המוסדות ויש למחוק את תביעת התובעים הבוגרים.

עו"ד אורי קידר – "בעקבות קבלת טענת ההתיישנות מטעמנו, מרבית המוסדות שיוצגו על ידינו ימחקו מן ההליך ויזכו לתשלום הוצאות מידי התובעים. זו עדות נוספת לחשיבות הרבה כי מוסדות חינוך ימצו את זכויותיהם המשפטיות."

עו"ד עקיבא ברילנט שייצג חלק ממוסדות החינוך מציין כי "עם הגעתה של כתב התביעה לידי כמייצג של צד ג' שהוגש ע"י המדינה כנגד כל המוסדות וההורים של היוצאים בשאלה שהגישו את כתב התביעה, כבר הייתי סבור שדין התביעה כולה להדחות על הסף שכן מדובר בתביעה קנטרנית וללא כל בסיס משפטי. מה גם שרוב התובעים תביעתם התישנה זה מזמן. אני שמח שבית המשפט קיבל את עמדתי ועמדת חברי בתיק. ונתן היום פסק דין הדוחה את רוב התובעים שטענת התישנות. אני סבור שדינה של התביעה כולה להידחות ובטוח שכך ינהג בית המשפט גם בהמשך התביעה הקנטרנית הזאת".

מהעותרים נמסר בתגובה: "אנחנו כואבים את ההחלטה. בימים הקרובים ישבו התובעים עם עורכי הדין ויחליטו מה הם הצעדים הבאים לתביעה. עמותת יוצאים לשינוי תמשיך לסייע לתובעים במאבק לקבלת דין צדק עבורם ועבור שאר היוצאים בשאלה את המאבק הזה אסור להפסיק עד שהצדק ייעשה. אין לנו ברירה אלא להמשיך להלחם.. נחפש פתרונות כדי להמשיך את המאבק.

"מדובר באבסורד ממדרגה ראשונה, כי היום, בזכות פעילות העמותה, משרדי ממשלה רבים כבר הבינו את העוול, בחרו לנקוט בצעדים מבורכים ולסייע לכלל בוגרי החינוך החרדי ללא הבדלים ברמת הדתיות שלהם. נעלם מבינתנו, מדוע ממשיכים הפרקליטות והאחראים על התעסוקה להיאבק כנגד זכויות היוצאים והאינטרס של המדינה.

"אולי במערכה זו ניצחה המדינה את היוצאים בשאלה אולם במלחמה הזו אין לנו ספק כי ננצח. ההיגיון ינצח. היגיון שאומר כי כל בוגר החינוך החרדי זכאי לקבל סיוע מהמדינה להשלמת הפערים אותה היא גרמה לו תוך רשלנות היסטורית" נאמר בתגובה.

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
מאשר לחם ושעשועים לציבור החרדי על ידי פוליטיקאים חרדים בליכוד (ל”ת)
עדיף לימוד ליבה 17:31 10/08/2017
1
 
     אם נלמד ונוכל להתפרנס ביושר, בלי קומבינות חלוקעס' שנור ורמאויות. כיצד ימשיכו העסקנים לשלוט בנו ובזרעינו ? (ל”ת)
 01:31 11/08/2017
 
הנושרים אין להם כבר מה להפסיד. מי שהפסיד אלו צעירי הצאן שנמצאים עכשיו במוסדות החינוך החרדיים ועושקים מהם בזדון ובחוסר תום לב ונגד דעת רוב ההורים השפוי (ל”ת)
נצחון לעוול 17:51 10/08/2017
2
 
מלחם ושעשועים עבור הציבור החרדי (ל”ת)
עדיף לימודי ליבה בציבור החרדי 18:13 10/08/2017
3
 
זה לא נצחון, זו אכזריות ההורים לילדיהם.  
שריר 18:52 10/08/2017

צריך לרחם על הורים שבניהם תובעים אותם על שמנעו מהם השכלה בילדותם, אלא שצריך לתבוע את הרבנים שהורו להוריהם לעשות כך, ההורים הם תינוקות שנשבו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
20,000 ש"ח לחלק ל - 52 תובעים = 385 ש"ח  
חמודה 20:39 10/08/2017

זה מה שיצטרכו לשלם כל אחד...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
עוד ניצחון כזה ואבדנו (ל”ת)
פִּירוֹס  22:03 10/08/2017
6
 
בחרו במסגרת מקפחת ותובעים את המדינה הזוי-איפה היושר  (ל”ת)
דבי 07:54 11/08/2017
7
 
מדוע רב יכול להתפרנס ואברך נזרק לעוני?  
אשמת המדינה? 06:44 14/08/2017

עבודת הרבנות מזכה במשכורת פנסיה ועוד.אם הרב חשוב -סיכוי כי יקבל גם שידוכים שכסף רב בצידם כולל דירות .בקיץ יבלו בחו"ל אבל לאברכים ...אסור לעבוד .א"א לנפוש -כי בקושי יש כסף לאוכל...הא זו היתה ההתנהלות בכל הדורות???<

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
"החרדים החדשים"-רבנים מתפרנסים אברכים-עניים (ל”ת)
"החרדים החדשים" 08:48 14/08/2017
9