close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

עד לפני שנתיים היא ידעה רק ערבית; בשבוע האחרון היא חגגה בת מצווה מרגשת

בבוקר חורפי לפני שנתיים י', אמה וחמשת אחיה היו דחוסים בתוך רכב חילוץ של יד לאחים שמילט אותם מכפר ערבי בצפון הארץ לחיים חדשים שנכונו להם * ליווי מסור במשך שנתיים בידי טובי הכוחות הביא לתוצאה מרגשת שנחוגה ברוב פאר בבת המצווה בגדרה

6
הדפס
תגיות: יד לאחיםהצלהמשפחה
צילום: פיקסה ביי
צילום: פיקסה ביי

בת מצווה מיוחדת, מרגשת ובלתי שגרתית נערכה השבוע בגדרה וסימנה סגירת מעגל של בת המצווה. מעגל שנפתח לפני כשנתיים וכעת הגיע לציון דרך מפעים.

עד לפני כשנתיים, לא ידעה י' מילה אחת בעברית. השפה היחידה שהייתה שגורה בפיה הייתה ערבית. היא גם הייתה משוכנעת שהיא וכל משפחתה ערבים לכל דבר. לא הייתה לה כל סיבה לחשוב אחרת. הם חיו בכפר ערבי בצפון הארץ כערבים לכל דבר.

לפני כשנתיים, בבוקר חורפי אחד, אמא שלה העירה אותה בשעת בוקר מוקדמת ולחשה באוזניה ובאוזני חמשת אחיה: "קומו! הזדרזו! יוצאים!". יחד עם חמשת אחיה הם נחפזו להימלט מהבית. רק כשהם היו בתוך רכב החילוץ הגדול של יד לאחים, אמרה להם אמם את האמת שהדהימה וטלטלה אותם: דעו לכם שאנחנו יהודים. אני יהודייה ולכן גם אתם יהודים. זו הסיבה שבגללה אתם כל כך סובלים כל השנים מאבא ומכל החמולה בכפר.

הילדים וי' בתוכם התרגשו ושיתפו פעולה. הם עברו במשך שנים מסכת סבל והשפלות בל תתואר. בכל השנים הללו לא פצתה אמם את פיה ולא סיפרה להם דבר כדי שלא לבלבל אותם עוד יותר ולהוסיף מבוכה על הצער הגדול שהוא מנת חלקם. במשך החודשים שקדמו לכך נוצר קשר בין האם לבין יד לאחים. היא הייתה נפגשת בסתר עם עובדת סוציאלית מטעם הארגון וכך הלכה והתפתחה תכנית החילוץ.

ההתרגשות משני הצדדים בעת החילוץ הייתה בשיאה. עוד משפחה חוזרת לעם היהודי. המשפחה הועברה לדירת מסתור מצוידת ומאובזרת היטב בעיר גדרה, שנועדה לקלוט משפחה נרחבת בתנאים מעולים. יד לאחים גייס לטובת קליטת המשפחה גם את נשות הגרעין התורני המקומי המעניקות למשפחה תמיכה וחברה טובה. במקביל, מערך גדול של חונכים וחונכות מטעם יד לאחים מלווה את המשפחה והילדים במטרה לחזק את הזהות היהודית וללתת מענה רגשי.

בשבוע האחרון , כשהיא מוקפת בתמיכה ואהבה גדולה, חגגה יסמין את בת המצווה שלה והביעה בהתרגשות עצומה את שמחתה להיות חלק מהעם היהודי.

במעמד השתתף ראש מועצת גדרה, מר יואל גמליאל. הוא סיפר על הילדות שחווה בבית עני וצפוף ותיאר כיצד הדבר לא מנע ממנו להצליח בחייו, בהטעימו את מאמר חז"ל: היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה. הוא ברך את האם והבת שיזכו להמשיך ולהתקדם בדרך העולה. את האירוע כיבד בנוכחותו הרב יובל מיטלמן, רב הגרעין התורני בגדרה, שנשא אף הוא דברי ברכה וחיזוק נרגשים.

ביד לאחים ציינו השבוע בהתרגשות כי האירוע כולו, שחרג מעל ומעבר למסיבת בת מצווה שגרתית הנערך לרוב בחוג המשפחה בלבד, היה פרי התנדבותם של כל המי ומי, מדגם מייצג של עם ישראל שלא יכול היה להישאר אדיש לנוכח נסיבות כאלו. המועצה המקומית, בעלי עסקים ואנשים פרטיים עשו כל שביכולתם לשמח את הילדה ביום שבו מלאו לה מצוות וכמו הושלמה שיבתה ושיבת כל משפחתה לחיק העם היהודי.

מהם תצא תורה. ראש מועצת גדרה, יואל גמליאל, בבת המצווה.צילום: יד לאחים

רוצה לקבל עדכונים והטבות בווטסאפ של לובי נשי ? הצטרפי>>
אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
מרגש עד דמעות.  
מאיר. 23:48 08/01/2018

מי יתן וכל אותם נשים יהודיות תועות יחזרו לחיק עמם. השתדלו והרבו תחינה ובקשה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
כל הכתבה כתבתם י'  
א 22:09 06/02/2018

פתאום בסוף כתבתם את השם המלא שלה .. ?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
     לא לשם רק יסמין  (ל”ת)
מרים 22:12 21/03/2018
 
מרגש ועצוב כאחת  
יפה 02:48 11/02/2018

עצוב מאוד שצריכים לחטוף מכות ולעבור השפלות כדי להבין לאן שייכים ולא אוסיף. אני לא מבינה למה מפרסמים פרטים שיכולים לסכן את המשפחה. היה חסר רק רחוב ומס׳ דירה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
הצלת נפשות ממש. עד להפליא.  
 03:39 14/03/2018

אבל מאיפה נובע המקור של ״בת מצוה״ שאין מקור בהלכה ולא בדברי חז״ל ולא בספרי מוסר שיש לבנות לחגוג ביום שנכנסים לגיל י״ב.
א לכבוד המשפחה הזאת כדי לחזקם לשמירת המצוות עשו מסיבה וחגיגה. אבל אין לה מקור ביהדות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
הודו לה' כי טוב כי לעולם חסדו...על כול נשמה  
ישראל 09:35 11/04/2018

לפעמים נשמה יהודית כזו עולה בעוצמתה ונפלה בקליפות והשם לא ידח מימנו נידח ...כול מצווה ותורה וחסד שאנו עושים אנו נותנים ומגבירים את הניצוץ היהודי בכול יהודי ויהודי ומזה באה ההתעוררות לשוב לאביה שבשמים וכוח ליד לאחים להצליח...נ אנו נתפלל והשם ישיב נשמות אחינו ואחיותינו שנפלו ...ויתגדל ויתעלה מלכות השם בכול העולמות

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5