close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

גילויים מפתיעים סביב קבורתו של מרן הגראי"ל

בתוך ימי השלושים, סייר כתב 'המבשר' עם איש החברא קדישא בבית החיים של נציבי פוניבז' בבני ברק, ושמע ממנו על תהליך רכישת קברם של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל ורעייתו ע"ה • וגם הדהים בסיפור אישי • מרתק

10
הדפס
המצבה של מרן הגראי
המצבה של מרן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל

לרגל ה'שלושים' להסתלקותו של מרן הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל התקיים סיור מרתק בבית החיים של נציבי פוניבז', שהעלה שלל גילויים מרתקים סביב חלקת הקבר של מרן זצ"ל.

במהלך הסיור שערך סופר 'המבשר' הרב יוסף מאיר האס - והתפרסם במוסף 'קהילות' חשף איש החברא-קדישא ר' מרדכי אורלנצ'יק את חלקת הקבר שרכש מרן הגראי"ל שטיינמן לזוגתו הרבנית תמר ע"ה, וסיפר כי כשהרבנית נפטרה בכ"ה סיון תשס"ב, ביקשו לתת לו מקומות קבורה בחלקת הרבנים, שהרי הגראי"ל שטיינמן נמנה בתוכם בהיותו ראש ישיבת פוניבז' לצעירים וראש הכולל שנים רבות, אך הגראי"ל שטיינמן ביכר לרכוש דווקא מקום בקצה בית החיים, כי הוא רוצה מקום פשוט ביותר וכן מקום שאף אחד לא יוכל לבוא ולומר כי לקחו לו את מקומו...

ואכן, מיקום החלקות של הגראי"ל שטיינמן והרבנית, היה ממש בקצה בית החיים למרגלות ההר הגבוה ששימש כאחת מפינותיו של המתחם, הרחק מחלקת הרבנים של ראשי ישיבת פוניבז'.

כתב המבשר בסיור עם הרב אורלנציק
כתב המבשר בסיור עם הרב אורלנציק

כאחד שזכה להתעסק עם קבורתו של גדול הדור, מספר ר' מרדכי כי בבוקרו של יום שלישי כ"ד כסלו, שעה קלה לאחר התפשטות הידיעה המעציבה על הסתלקותו של מרן הגראי"ל שטיינמן, הגיעו למקום הקבורה אנשי החברא-קדישא כדי לחפור את הבור שאמור היה להיות צמוד לקברה של הרבנית מרת תמר ע"ה. "הצעתי להנהלת ישיבת פוניבז', שכדי שהמוני המתפללים שיעלו על קברו יוכלו לעמוד סביב חלקת הקבר, שיש לרכוש חלקה נוספת צמוד לקברה של הרבנית ע"ה, ואת הקבר יניחו במרכז שתי החלקות", משחזר ר' מרדכי.

"הנהלת הישיבה פנתה לשאול את חוות דעתו של מרן הגר"ח קנייבסקי, שביקש לברר קודם האם כבר היה לדבר תקדים. מסרתי לבני המשפחה שכבר היו דברים לעולמים וכך עשו אצל מרן ה'חזון איש' זי"ע ואצל מרן הסטייפלר זי"ע, שנקברו על פני שתי חלקות קבורה רחבות, ותוך שעה קלה הגיע אישורו של הגר"ח קנייבסקי וכך עשינו בזריזות..."

בנוסף לכך מגלה ר' מרדכי גילוי מרעיש שכבר הספיק לעורר הדים רבים בקרב כל מי שנחשף לו: "במהלך עשיית הטהרה למרן הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל, הסבתי את תשומת לבם של ידידיי אנשי החברא-קדישא, שאצבעות ידיו קמוצות וקפוצות, שלא כמו כל המתים שכפות ידיהם פתוחות לרווחה. מובא בספרים כידוע, שבשעה שאדם נולד כתינוק ובא לעולם, הוא בא עם אצבעות קמוצות כאומר שבא לקחת את כל העולם, אך כשנפטר מן העולם אצבעותיו פתוחות להורות שלא לקח עמו כלום... כאן ראינו דבר פלא ונדיר מאד, מחזה שסיפרו אותו על הגה"צ רבי יחזקאל לוינשטיין זצוק"ל המשגיח בישיבת פוניבז'."

בסיור
בסיור

ר' מרדכי נזכר בעובדה פלאית שהיה עד לה וחלק ממנה: "בכל שנה בכ"ה סיון, היה מרן הגראי"ל שטיינמן זצוק"ל בא לכאן להתפלל על קברה של זוגתו הרבנית ע"ה, ובסיום התפילה היה יוצא עם הרכב עד לברז הנמצא ביציאה מבית החיים, שם הייתי ממתין לו עם קערת מים וספל, וזכיתי ליטול את ידיו משך שנים רצופות. שנה אחת בעודי מסיים ליטול את ידיו של הגראי"ל שטיינמן, ניגשים אלי המקורבים שליווהו ואומרים לי שהמים היוצאים מהברז רותחים מאד מחמת השמש היוקדת ואין אפשרות ליטול את הידיים כי היד סולדת במים...

"בתחילה התקשיתי להאמין להם, שהרי הגראי"ל שטיינמן נטל את ידיו כרגיל מתוך הספל שהגשתי לפניו, ולא הבחנתי על פניו שום סממן של כאב... משניגשתי גם אני לברז ונוכחתי לראות שאכן המים רותחים ביותר, הבנתי שגדול הדור המתנזר זה עשרות רבות בשנים מכל הנאות העולם-הזה, עלה והתעלה למדרגות נשגבות עד שהיו שווים בעיניו כמו היו מים פושרים כרגיל, ובלבד שלא לבייש אותי שאקבל חלישות הדעת על שהגשתי לפניו מים רותחים ביותר...".

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
תותח ההאס הזה!  
שלומסון 14:45 11/01/2018

גילויים ממש נפלאים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
אין על 'המבשר'. חבר'ה, תראו איזו כתבה מעניינת, אני מבין שהיה בסיור עוד דברים מעניינים, חוץ מהקבר של הרב שטיינמן (ל”ת)
פרוש'ניק 14:45 11/01/2018
2
 
     נכון באמת אין על המבשר העיתון הכי מגעיל והמתקרב למזרחי (ל”ת)
 15:36 11/01/2018
 
     למה אתה צריך להראות שאתה מקנא (ל”ת)
 21:56 11/01/2018
 
כתבה מרתקת  
מוטי מצפת 15:01 11/01/2018

מדי שבת בשבתו אני מתענג מהכתבות שלך. אני עדיין מנוי ל'המבשר' רק בגלל הכתבות שלך. תמיד כתובות בצורה רצינית, כשרונית שניכרת ההשקעה שמאחוריהן. תוכן עתיר ידע ובקיאות מרתק ומגלה נסתרות. יוסף מאיר עלה והצלח

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
קוראים לזה מידת ההשתוות  
 15:08 11/01/2018

גילויים מפתיעים - איזה דור הגענו שאנשים לא מבינים ולא יודעים מהי מידת ההישתוות

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
בחור טוב  
אורלנצ'יק  19:08 11/01/2018

מוטי אורלנצ'יק מוכר לכולם כאחד שמסתובב כל היום בבית הקברות בלי לעשות כלום, אבל בפועל הוא יודע המון ומי שקרא את הכתבה בהמבשר ראה כמה ידע מרתק יש לו באוצרו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
רבנו מרן זצוק״ל  
אני 00:58 12/01/2018

צדיק הדור מרגש ביותר עד כמה הוא היה ענו וצנוע ולא ביזה וציער שום אדם בעולם זכותו תגן עלינו אמן

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
אין כמו המבשר  (ל”ת)
חיים 12:01 12/01/2018
7
 
יוסף מאיר תמיד היה מוכשר  
חבר ילדות 12:26 12/01/2018

לא פלא שהגיע כל כך גבוה. כתבה נפלאה וזה רק קמצוץ. רק על הגראי" שטיינמן זצ"ל. בכתבה המלאה בהמבשר ישנם עוד גילויים מרתקים רבים.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8