close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

אחרי סערת חוק השואה: פולין מגבשת איסור שחיטה כשרה בשטחה

ממשלת פולין לא עוצרת בחוק השואה ושועטת לעבר החוק הבא, גם הוא איך לא - מצר את צעדיהם של 'יהודים' | מדובר בחוק שיאסור שחיטה כשרה ויגביל בעצם ייצוא בשר כשר מפולין - הנפגעים; הקהילות היהודיות באירופה וגם אוכלי הכשר בישראל

12
הדפס
שחיטה, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שחיטה, צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חשבתם שזה ייעצר בחוק השואה, קבלו את חוק צער בעלי חיים. על פי הדיווח הבוקר ב'ידיעות אחרונות', פולין מבקשת להגביל את השחיטה היהודית הכשרה ברחבי המדינה.

לאחר שנשיא פולין אנדז'יי דודה, חתם על חוק השואה שעורר סערה רבתי - ועיקרו עונש מאסר למי שייחס לפולין מעורבות במחנות ההשמדה שפעלו בשטחה, כעת מוגשת הצעת חוק שתכלול הגבלת שחיטה יהודית, ומי שייפר אותו יישלח לארבע שנות מאסר.

לפי דיווחו של איתמר אייכנר הבוקר ב'ידיעות', אולי כלקח מהסערה שגרם חוק השואה - ממששלת פולין לא הכריזה בפומבי על הגבלות חדשות, אולם, בהצעת חוק כללית המתפרסת על 48 עמודים, נכללות גם הגבלות על שחיטה כשרה.

למשל, אחד מסעיפי הצעת החוק, מגביל ייוצא בשר כשר מפולין, מהחלך שיפגע קשות בחלק גדול מהקהילות היהודיות באירופה וגם בייצוא הבשר לישראל - בנוסף, הפסקת ייצוא בשר כשר מפולין עלולה לגרום להתייקרות משמעותית של הבשר בישראל.

סעיף נוסף בחוק, המכוון אל השחיטה הכשרה; איסור לשחוט את הבהמות כאשר הן נמצאות 'במצב לא טבעי' כלומר כשהבהמה אינה עומדת על ארבע רגליה - זאת בעוד השחיטה היהודית מתבצעת, כאשר הבהמה הפוכה ושוכבת על גבה - הסיבה ההלכתית לכך, כחלק מאיסור צער בעלי חיים, אסור להפעיל לחץ על הסכין בעת השחיטה - דבר שאינו מתאפשר כאשר הבהמה עומדת על רגליה, שכן ראשה הכבד נשען על הסכין.

כבר ב-2013, אסרה פולין שחיטה כשרה, אך ההחלטה בוטלה ע"י ביהמ"ש החוקתי של פולין. השופטים התרשמו וקיבלו את איגוד הארגונים היהודיים באירופה ופסלו בזמנו את החוק, היות והוא סותר את עקרון חופש הדת.

הרב מנחם מרגולין יושב ראש איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הודיע שייאבק לביטול החוק. מרגולין אף קרא לממשלת ישראל להתנות את תיקון חוק השחיטה בכל הסדר בין הממשלות ואמר כי "איסור על שחיטה כשרה עומד בניגוד מוחלט לעקרון חופש הדת - עקרון יסוד במדינות האיחוד האירופי. המצב בפולין הזוי ואינו מתקבל על הדעת".

הרב מרגולין אמר עוד; "אני קורא לממשלה בפולין לא לחוק את החוק המביש הזה ולקחת בחשבון שהאמון של העם היהודי בהנהגה הפולנית הולך ומידרדר. אני לא רוצה לדמיין מה יהיה השלב הבא לאחר חקיקת חוק השואה והטלת מגבלות על שחיטה כשרה במדינה".

על המגבלות החדשות שיוטלו על השחיטה הכשרה בפולין, אמר הרב מרגולין: "יש אנשים שהשקיעו כסף רב בהקמת מפעלים ובתי שחיטה כששרים ועכשיו מגיע החוק המזעזע הזה ושם לזה סוף. יש פה רצון לא ברור לפגוע אך ורק בשחיטה ככשרה וגם להגביל את יצוא הבשר הכשר. הם לא מסבירים את הייגיון של החוק. הפופוליזם והלאומנות מרקיעים שחקים ויוצרים מלחמות עם יהודים לצרכים פוליטיים", מסכם הרב מרגולין.

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
שואה נוספת בדרך.  
 08:29 12/02/2018

בזמן השואה רבנים התריאו לצאת מגרמניה מחשש שפוגרומים הולכים לבוא על עם ה' יתברך. נראה שזה הולך לבוא בשנית.
" כי יבוא שילה"

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
     שיהממו את הבהמות לפני השחיטה, וכך ישחטו בלי סבל. ועי' שרידי אש ושאר פוסקים, ור' חיים עוזר שהתירו. (ל”ת)
 13:59 12/02/2018
 
העד"ח שוחטים בפולין  
 08:45 12/02/2018

אבל אני מאמין שאפשר פשוט לעבור למדינה הצמודה ולהקים משחטה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
שחיטה כשרה  
יוני 09:49 12/02/2018

היהודים שואפים לנהל את העולם בסטנדרטים של
ימי בית ראשון ,,,,,העולם התקדם בכל התחומים , גם
בתחום המתת חיות ללא סבל , וכן , גם בתחום ההוצאה
להורג של בני אדם - לא עוד סקילה , לא עוד שריפה .
רק אצל דאע"ש

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
רק השבוע קראנו בתורה לא תבשל גדי בחלב אמו. מטעם רצחת וגם ירשת, שהחלב שייך לגדי, ולגזול את החלב, ולרצוח את הגדי לא יפה. וכשהאומות מיתקנות בכך. אין טעם  (ל”ת)
 09:55 12/02/2018
4
 
שחיטה בפולין  
 10:15 12/02/2018

לא צריך לתפוס על כל דבר טרמפ להוציא עוד כסף מהציבור ולומר שזה יגרום לעליית מחירי הבשר צריך לבודד את עניין הכסף מהענין עצמו

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
אז לא יהיה בשר פולני בסופרים? (ל”ת)
גשה 11:49 12/02/2018
6
 
תבינו את הרמז..הפולנים לא רוצים יהודים מאוד פשוט (ל”ת)
יהודי 13:02 12/02/2018
7
 
מי שישאר שם עכשיו, ובכלל בחו"ל, לא הכי חכם בלשון המטה (ל”ת)
 13:06 12/02/2018
8
 
הוחזר עטרה ליושנה  
 14:13 12/02/2018

הפולניים מראים שוב צבעם האמיתיים של שונאי ישרא' בעיקרם רשעים ארורים ימ"ש מאז היתה לגוי !!!!!!!!!! נבלע בתוך genes שלהם ואין שום חוק שישנה טבע רשעות זו !!!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
משחיטה כשרה לשחיטת נבלות בפולין?!  
בעינים פקוחות 22:12 12/02/2018

אם הפולנים אוסרים את השחיטה הכשרה, לאחר שהם מנסים למחוק כל זכר לשיתוף הפעולה שלהם עם הנאצים בהשמדת עמנו, כדאי, אולי כדאי שנעבור, שם, לשחיטת הנבלות שטבחו ביהודים בפולין..

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
להפסיק לחטט בתוך בפרלמנט הפולני  
שירה 13:27 19/02/2018

עלינו להפסיק להתערב במה שלא לנו.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11