close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
19.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

המדינה ערערה וביהמ"ש הפך את ההחלטה: תוקפי הרב הבלין ייכלאו

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה והטיל עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי על שלושת הנאשמים שהורשעו בעבירות שבוצעו נגד הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת

5
הדפס

בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל את ערעור המדינה לעניין העונש והטיל עונשי מאסר בפועל ופיצוי כספי על שלושת הנאשמים שהורשעו בעבירות שבוצעו נגד הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת.

כפי שפורסם לראשונה ב'בחדרי חרדים', הנאשמים שלמה ויספיש, יהודה זילברברג ומנחם טעפ הגיעו להסדר טיעון, לפיו תוקן כתב האישום, במסגרתו שהודו בעבירות של התקהלות אסורה, הסגת גבול כדי לעבור עבירה ופגיעה בפרטיות. העבירות בוצעו נגד הרב משה הבלין, רבה האשכנזי של העיר קרית גת, על רקע חברותו בבית הדין הרבני של חב"ד, אשר אישר הסדר עם צה"ל בעניין גיוס תלמידי ישיבות של חב"ד לצבא.

יחד עם זאת, לא הוסכם על עונש מוגדר. אולם בית המשפט החליט להקל מאוד עימם והטיל עליהם מאסר על תנאי בלבד ללא עבודות שירות - בניגוד לעמדת הפרקליטות.

בהתאם לכתב האישום המתוקן בו הורשעו, הגיעו השלושה, המשתייכים לקיצונים שבמזגר, לבית הרב יחד עם קהל רב, מצוידים בכרוזים בגנות הרב, נקשו על דלתו כדי לדבר איתו, ולאחר שזה סירב, הם החלו להשתולל, תקעו בשופרות, זרקו את הכרוזים לתוך ביתו, וצעקו עליו שהוא עוכר ישראל מוכר נשמות וכו'. בהמשך, משביקשה אשת הרב המפוחדת להרגיע את הרוחות, מנע ממנה אחד הנאשמים את סגירת דלת הבית תוך תקיעה בשופר וגידופה. אשת הרב חשה ברע בעקבות האירוע ופונתה לקבלת טיפול רפואי.

הנאשם ויספיש, כפי שדווח ב'בחדרי', צירף עוד שני תיקים שעוסקים בהתנהלות מסיגת גבול והורשע גם בהם.

במסגרת ההסדר אשר גובש בין הצדדים, המדינה עתרה לגזור עליהם עונשי מאסר הנעים בין 6 חודשי מאסר שאפשר וירוצו בעבודות שירות לבין 9 חודשי מאסר - כל אחד לפי חלקו. כן בקשה המדינה לגזור עליהם מאסר על תנאי ולחייבם בתשלום פיצוי כספי לרב הבלין. הנאשמים מצידם ביקשו להסתפק בתקופת ימי מעצרם.

כאמור, בית משפט השלום לא קיבל את עמדת המדינה והסתפק לעניין רכיב המאסר בימי מעצרם של הנאשמים (תוך שקבע כי סירובם של הנאשמים לבחינת עניינם ע"י הממונה על עבודות שירות אינו אמור להוות שיקול לחומרה), וכן נמנע מהשתת פיצוי לטובת המתלוננים. לאור האמור גזר בימ"ש השלום על הנאשמים את העונשים הבאים:

במסגרת הערעור ביקשה הפרקליטות לבטל את גזר דינו של בית משפט השלום, ולהחמיר באופן משמעותי בעונשם של הנאשמים, כך שיושת עליהם עונשי מאסר בפועל מעבר לתקופת המעצר, לצד קנס כספי משמעותי ופיצוי.השיחה למשטרה מתוך הכתבה ב"ערוץ 10"

הפרקליטות טענה, כי בנסיבותיו החמורות של המקרה דנן, כל תוצאה אחרת אינה הולמת את חומרת העבירות שבוצעו ע"י הנאשמים, ואין בה כדי להרתיעם ועבריינים פוטנציאליים אחרים, לבל ירמסו ברגל גסה את שלטון החוק, מתוך מחשבה שמערכת האכיפה והמשפט תקל עימם.

ביהמ"ש המחוזי בבאר שבע בראשות כבוד השופט צלקובניק, קיבל את ערעור המדינה והשית על הנאשמים עונשי מאסר בפועל: 6 חודשי מאסר לויספיש ו-2 חודשי מאסר לזילברברג וטעפ, תוך שהודגש שלא יעלה על הדעת שסירוב נאשם לבחינת עניינו ע"י הממונה על ע"ש ייזקף לזכות נאשם ויביא להקלה בענישה.

בנוסף, הושתו פיצויים על השלושה לטובת הרב ואשתו בסך 10,000 ₪.


במסגרת פסק הדין, הודגשו ההבדלים בין זכויות היסוד החוקתיות (חופש ביטוי, חופש הפגנה ומחאה וכו') כמו גם זכות המשיבים להפגין בסוגיית גיוס בני הישיבות (כמו כל סוגיה המצויה במחלוקת ציבורית או חברתית), לבין מעשי המשיבים שמרכז הכובד בעניינם אינו מצוי בהתקהלות האסורה כי אם בפגיעה בפרטיות הרב ומשפחתו תוך שחללו את פרטיות והטילו אימה על רעייתו.

עוד בנושא:
שלושה עצורים בחשד לפריצה לבית הרב הבלין
החשודים הפנו את גבם לשופט ואמרו תהילים
קרית גת מאוחדת: הרבנים תומכים ברב הבלין
קרית גת: עוכבו 17 מפגינים נגד הרב הבלין
תושב בי"ש נעצר בחשד שאיים על הרב הבלין
אשת הרב זעקה: "הורגים אותנו" • האזינו
תקיפת הרב הבלין: התוקפים יצאו בזול
לקראת מחר: האם תוקפי הרב הבלין הסתבכו?
אין כלא: נאשמי פרשת הרב הבלין יצאו בזול
הרב מוחל לתוקף? צפו בראיון עם הרב הבלין

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
ככל עצורי פלג בני תורא גם הם ילכו בשמחה לכלא, ונתפלל שלא יחזרו שם בשאלה (ל”ת)
זמרי גרוסמן 14:54 11/03/2018
1
 
     אתה לא נשמע כאחד שמתפלל ... (ל”ת)
רגל התורא 08:08 12/03/2018
 
"כבוד השופט" ??????? התחרפנתם??? (ל”ת)
מפוכח 16:50 11/03/2018
2
 
שופטים מחורבנים.תמיד צריך לערער כדי לקבל צדק. . (ל”ת)
יפה יוסף 17:01 11/03/2018
3
 
הסרטון שומעים אך לא רואים (ל”ת)
 17:02 11/03/2018
4