close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

ההפרדה בלימודים מפלה את הנשים החרדיות / דעה

הנה בקיצור למי שלא רוצה את הטור המלא: החלטת בית המשפט לסגור את תכנית "הצוערים החרדים" באם לא תופסק ההפרדה-אפליה - משמחת ונכונה. ולאלו שמתכננים לשחוט אותי בתגובות, אם תקראו את הטור המלא אולי כבר לא תכעסו כל כך כמו עכשיו • אין מקום להפרדה בשירות המדינה

30
הדפס
אלי ביתאן
אלי ביתאן

אקדים ואומר שאני כותב על הנושא אחרי כמה פעמים שהחלטתי לא לכתוב עליו מילה. גם כעת, ולהבדיל מבדרך כלל, אני נאזר בזהירות. משתי סיבות.

סיבה אחת היא שהדיון שמתנהל מאז החלטת השופטת רחל בר"ג-הירשברג בקרב הנשים החרדיות, שם את האצבע על לב העניין – החלטות, שיקולים ואינטרסים של גברים, משני המגזרים, הם מקור הבעיה. צודק מי שטוען שאף אחד לא שאל את הנשים החרדיות. אף אחד לא שאל ושואל אותן אף פעם, וכולם – ליברלים, רבנים, עסקנים, שופטים, מחוקקים, עיתונאים ופעילים חברתיים – בטוחים שהם יודעים יותר טוב מהן מה הן רוצות וכיצד. הדיון שמתנהל כעת בין נשים חרדיות מפה ומפה (רחלי איבנבוים מול מיכל צ'רנוביצקי, עומר ינקלביץ' ורייזי ארליך מול טלי פרקש ורחלי רושגולד וכו' וכו') משקף את המחיר הגבוה על כך שנשים חרדיות נעדרות מאזור קבלת ההחלטות על גורלן שלהן. בתוך זה, דעה של עוד גבר זה בערך הדבר הכי מיותר שיש, ומן הסתם גם מציק.

הסיבה השנייה היא הרגישות הגדולה שיש לכך בקרב הפעילים החברתיים החרוצים ורבי ההישגים בעזרה לחרדים וחרדיות באקדמיה, בשירות הציבורי ובשוק התעסוקה. אני מכיר לפחות שניים מהם שמעורבים בתכנית "הצוערים" הזו. אנשים שקמים בבוקר כדי לפעול, בזירות הכי קשות ולא מתגמלות, למען המגזר החרדי והחברה הישראלית. הם נלחמים בעוני ובשמרנות מחד – ובאוטם הלב של המערכת ומשרדי הממשלה מאידך. את רובם אתם לא מכירים, ואפילו הנהנים הגדולים מכך לא ממש יודעים. בשבילם החלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים היא עוד ירייה ברגל במאבק נגד אפליית החרדים.

זה אולי לא נכון עובדתית, ותכף נגיע לזה, אבל אסור לזלזל בדברים שהם אומרים. אכן, עשרות שנים שהמגזר החרדי מופלה לרעה כמעט בכל תחום (לעיתים בתמורה לתקציבים יחודיים למפלגות החרדיות, ולעיתים בלי) על ידי המדינה שעושה הכל כדי להתנער מחובתה ואחריותה. מבחינת לא מעט חרדים, החלטת בית הדין היא חלק מההתנערות והכחשת האפליה. הנה, בית המשפט החילוני משתמש באיזה ערך ליברלי כלשהו כדי שוב להעיף את החרדים מהשירות הציבורי, בלי להתחשב בכלל בתהליך הארוך בו אנחנו נמצאים. אני לא רואה את ההחלטה הזו כחלק מהאפליה נגד החרדים – בדיוק כמו שהחלטה לא לאפשר אפליית ספרדים בקורס כזה היא לא "החלטה נגד החרדים" – אבל זלזול באפליית החרדים הוא טיפשי לא פחות. לא לחינם נושאים חלק מהפעילים הללו את עיניהם לחקיקה, שהוצעה מיד עם פרסום פסק הדין על ידי חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי.
כעת ניגש לעניין עצמו.

ראשית העובדות: קורס הצוערים הזה, שנועד להכשיר חרדים לעבודה בשירות הציבורי, הוקם בתחילה לגברים בלבד. מטרתו היא צמצום הפער בין חרדים ללא חרדים בשירות הציבורי. אז למה רק גברים? האם בין נשים חרדיות ולא חרדיות אין פער בשירות הציבורי? האם אותן לא צריך "להכשיר" בכדי שיוכלו להשתלב כראוי? התשובה ברורה כמובן: אפליה. תכנית לגברים בלבד אותה מפעילה המדינה, ששייכת – לפחות פורמלית – לגברים ואף לנשים.

נשים, חרדיות, שמו לב לאפליה הזו והחלו לגבש את העתירה נגד התכנית. בצר להם החליטו המארגנים לפתוח גם אגף נשי, למרות שמראש הנשים לא היו חשובות, בכדי ליצור מראית עין של שוויון מגדרי. למה אני אומר מראית עין? משום שהפרדה בין נשים וגברים, מזרחים ואשכנזים, שחורים ולבנים ועוד ועוד היא הדרך הנוחה ביותר לשמר אפליה. כשיש לנו נשים, מזרחים ושחורים כשהם לבד - קל יותר להפלות אותם בהקצאות, הפניית תקציבים, השמה ותופינים נוספים, מאשר כשהם מעורבבים עם כל השאר. הדיון על הפרדה שוויונית הוא תיאורטי לגמרי וחסר היתכנות במציאות, בוודאי ובוודאי כאשר מדובר בהפרדה בין נשים וגברים. בדיוק לכך התכוונה השופטת כאשר כתבה בפסק הדין (המרתק והתקדימי. מומלץ) כי "פצעה המדינה בזכות היסוד של נשים לשוויון ובתוך כך לשוויון הזדמנויות בעבודה".

בדיוק בנקודה הזו מעלים הגברים המצדדים בהפרדה (או המקטינים במשמעות ההפרדה-אפליה הזו) טענה אחת נפוצה: רק כך תכנית כזו יכולה להתקיים. חרדים הרי לא יבואו לתכנית מעורבת והחלטה כזו גוזרת גזר דין מוות על כל שילוב חרדים בשירות הציבורי.

זה קשקוש מוחלט. הנה שוב העובדות: כל הגברים החרדים בקורס המדובר עובדים בשירות הציבורי, הקורס עצמו – כך ברור מכותרתו – נועד לשלב אותם בשירות הציבורי, שהוא כידוע לכולנו מעורב עם חילונים ונשים. בשירות המדינה הגברים החרדים יאלצו לעבוד לצד נשים, להשתלם ולחלוק חללים וחיי עבודה משותפים. קורס ההכשרה לא שונה מהעבודה עצמה – לא מדובר באברכי משי הספונים בכוללים ושוקדים על תלמודם. מדובר בגברים משכילים ומעורים בחיי המעשה, בהם לא נהוגה (עדיין) הפרדה.

אחד הגורמים הקשורים לתכנית אישר לי את העובדות הללו, והסביר לי שמכיוון שמדובר בקורס שמיועד לחרדים, באווירה אינטימית (כלשונו), יש רגישות לכך שתהיינה נשים בקבוצה – מה שיגרום להם לסגור את התכנית, ובלבד שלא להכניס אליה נשים. אז אם הבעיה היא שכל הנוכחים בקורס הם חרדים וחרדיות ורק משום כך צריך את ההפרדה, הנה הפתרון: יצורפו חמישה חילונים מהודרים לכל מחזור, ובכך תתפוגג האינטימיות המגזרית החמימה שרק בגללה ההפרדה-אפליה כל כך אקוטית וחשובה.

גם הטענה לפיה אם הקורס לא ייערך בהפרדה החרדים לא יבואו לא נכונה. אני יכול להעיד על כך באופן אישי: הנחיתי כמה קורסים לחרדים (בלבד) בחיי, בכמה מהם הייתי אף שותף בגיבוש הקורס והתכנים, ובמיון וקבלת משתתפים. לא יודע מי בחר אותי למשימה הזו ולמה, אך מעשה שהיה כך היה. מעולם! שימו לב – מעולם לא עלתה הדרישה להפרדה בין גברים לנשים כתנאי להשתתף בקורס. המשתתפים היו חרדים לגמרי: בחורי ישיבות ורווקות חרדיות, נשים נשואות ואברכים, סבתות לנכדים, ספרדים, ליטאים וחסידים – גם חסידי גור, אם שאלתם. הדרישה פשוט לא עלתה. אפילו סדר הישיבה בחדרי ההרצאות לא התארגן באופן מגדרי. פעם אחת היה מי שהתעקש – אחד המארגנים החילונים, הוא רב אתנו שבלי זה החרדים לא יבואו. ובכן.

זה לא אומר שהחרדים והחרדיות לא מעוניינים בהפרדה, ממש לא. כדי לדעת אם הם והן מעוניינים צריך מן הסתם לשאול אותם. יותר מדי פעמים מתקבלות החלטות בנושאים הללו על בסיס סטיגמות ודעות קדומות, ופחות מאשר על פי בדיקת המציאות. בסופו של דבר חרדים וחרדיות מגיעים לאקדמיה ולשירות הציבורי כי הם חייבים את זה לעצמם, לילדים ולסביבה. והרבנים החרדים, אם שאלתם, מתנגדים לכל המגמות הללו גם אם הן יהיו בהפרדה מלאה ועם חמגשיות בהכשר הבד"ץ.

*

אך גם אם נניח שלולי ההפרדה-אפליה הזו החרדים לא היו באים ומשתלבים בשירות הציבורי – היא עדיין פסולה. לא רק בגלל שזהו ערך ליברלי ושוויוני שעליו ראוי להתעקש גם במחיר של קונפליקט חריף (ולא יהיה כזה), אלא בגלל שהיחידות שרשאיות לבחור האם לוותר על כבודן ומעמדן למען מטרות שילוב ואינטגרציה אלו הנשים עצמן, והן בלבד. הדוגמה החיה לזה הייתה אמורה להיות הצבא הישראלי והמחיר ששילמו שם הנשים על שילוב חרדים, אך אני שונא להביא דוגמאות מהצבא, אז נוותר.

עוד בנושא:
הנשים שמציקות לחרדים העובדים: פרויקט התעסוקה - בסכנה
המדינה מתייצבת נגד הנשים, בעד החרדים
ביה"ד: לשלב נשים בתכנית לגברים החרדים
סערת הצוערים החרדים: הראשל"צ במתקפה חריפה

רוצה לקבל עדכונים והטבות בווטסאפ של לובי נשי ? הצטרפי>>
אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
וואו. לזה לא ציפיתי באתר חרדי  
 20:28 12/04/2018

הפניתי לטור הזה בתגובות לקלמן ליבסקינד,מ ארלוזורוב ונטעאל בנדל. שמחתי לקרוא את המאמר.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
אני לא הולך לשחוט אותך, אבל כבודו לא חרדי, ולכן איננו מאן דאמר בעניין.  
 20:41 12/04/2018

אבל אתה כן ספרדי, אז מניין העוז לחלוק על הרב יצחק יוסף?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
     קבל האמת ממי שאמרה, כיוון שאמת היא. (ל”ת)
 12:17 13/04/2018
 
     אם האלו שכמותו לא מעוניינים בהפרדה אז מה היה בעייתם עד היום זה כבר קיים עוד לפני זה? (ל”ת)
 08:15 16/04/2018
 
גיבוב של שטויות  
מישהו 20:51 12/04/2018

סליחה על ההגדרה הבוטה, אבל מדובר באוסף של שטויות.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
גם חרדים שהולכים לקולנוע לא מבקשים הפרדה  
אבי 20:54 12/04/2018

זה רק מוכיח שכל חרדי שיוצא לכאלו מקומות הוא בהכרח חייב להשתנות ולאבד את חרדיותו רואים שכל חרדי שהולך לאקדמיה משתנה אז איך בדיוק רוצים להגביר יציאה לעבודה אצל חרדים ? ועצם זה שמפריע לך שיש הפרדה רק בגלל שהפרדה מפריע לך ולא האפליה שהרי אם יש 2 קורסים זהים לגברים ונשים בנפרד אתה גם מתנגד זה אומר המון על זה שהמגמה היא לשנות חרדים

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
משוגע אמיתי עם קבלות, מה פתאום רק הנשים אחראים להחליט? אולי גם גברים? (ל”ת)
מושי 21:04 12/04/2018
5
 
מה אלה הדעות הליברליות האלה פה באתר?!!?!  
א 21:10 12/04/2018

צריך להיכנס לעם- חובה. חייבים להשפיע עליו. אבל חס ושלום לא בוויתורים והקלות על התורה שלנו. לא ב"פשר למיניהן.
חוץ מהעיקרון האישי- שאסור להתפשר על התורה כשמשפיעים על העם- כי אז כל הקירוב שעושים לא שווה את זה,
זה חילול ה' נוראי להראות לעם שכשקצת לא מסתדר שומרי התורה יודעים ויכולים "לעגל פינות" בתורה- גם אם אלה רק חומרות!- כל עוד הציבור קיבל על עצמו מנהגים ומוסכמויות כאלה זה פשוט חילול ה' "לעגל פינות" כי זה מחליש את כל תרבות נאמני התורה בעיניהם.

חייבים לצאת לעם- לחזק, להוסיף קדושה, לתקן את המעוות- כי יש בינינו ערבות- כל עוד שיש יהודי אחד בעולם שלא מקפיד על מצוות התורה, גם אף אחד מ"שומ התורה" לא נקי!! (צריך לשמור על ה*תורה*, לא רק על עצמנו) מצב הדור הוא בעיה של כולנו! יש לנו ערבות גם על תרבות החילוניות בתל אביב! חייבים להקים גרעיני תורה בכל עיר בארץ! חייבים לחיות בתוכם! לפוצץ את רחוב אלנבי בתל אביב בפאות וזקנים, במטפחות!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
6
 
אינני מכירך, אבל חרדי אתה לא! תשובה להבליך:  
 21:35 12/04/2018

א. כל יהודי כולל אתה מצווה להעמיד סייגים וגדרים כדי שלא להביא עצמו לידי נסיון רוחני שאסור לו להגיע לכך
ב. זה אומר שכל מה שאתה יכול להתרחק מחשש שמא לא תעמוד בנסיון - אתה חייב בזה, והתירוץ של "אחר כך" הוא חטא מוחלט.
כל הנ"ל מחייב נשים כגברים, כל יהודי. דתי כחילוני גם אם הוא החליט בבורותו ש'הוא לא שומר מרחק ונגיעה&quo ולא הכרת חוקי הלכה בסיסיים ומפורסמים אלו ניתן לקבוע שהמקרה הטוב היותר אתה חרדי מודרני שגלש כבר מעבר לקוים פה ושם, ורק שתדע שיש מאות אלפים חרדים אמיתיים החיים את הסייגים שהזכרתי יום יום ואינם מתפשרים בשום פינה!!!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7
 
צודק! כל מילה - בסלע!  
חרדית 22:13 12/04/2018

אני רציתי להתמודד במכרז ולא יכלתי כי זה היה רק לגברים. הפליה במיטבה!!!< לא התאים לי לחכות חצי שנה בשביל מכרז הנשים.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
גם ככה, יש מגיפה על שונאי ישראל שאנו רואים את זה מדי יום באתרים. ועכשיו יש חצופים ועזי פנים שעוד יש להם פרצוף להניח על השולחן סוגית הפרדה כאילו הם מדב  
גבריאל 22:15 12/04/2018

אל מפגרים או תינוקות של בית רבן שאינם יודעים מה כתוב בתורה בנושא זה. ראו כי רעה נגד פניכם ותורה זו היא נצחית ולא תשתנה ואל תהיו חכמולוגים שרוצים לקבוע בכוח עובדה בשטח ע"י פרצות חמורות כאלה ע"י שטיפת מוח יום יומית עד שאותם רשעים המציאו כבר שופטת "חרדי עורכי דין "חרדי ואף דוגמניות "חרדי .אני מבטיח לכל אלה שפורצים פרצות בכרם ישראל בהופעות מעורבות, סרטים מסרטנים, הצגות למינהם ושאר מרעין בישין שהכניסו ה"ליפ המשוגע וחבריהם לציבור החרדי, שלא ישאר מכם שריד ופליט ביום הדין הגדול והנורא. וזה קרוב מאוד.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
על הרב יצחק יוסף שליט" לדאוג שכל אנשי המכירות לא יתמכו בהבערת צמיגים בעזה  
בעיה בכשרות הבשר בהכשר הרבנות הראשית לישראל 22:39 12/04/2018

ויצדיקו לוחמה כימית נגד אנשים חפים מפשע במסגרת ההמלצות שלו נגד מתקפה כימית בסוריה לממשלה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
יש עוד פנים לאפליה  
רפי 22:45 12/04/2018

1. גם אפליה של אלו שמעוניינים ללמוד רק בהפרדה, היא אפליה!
2. לא כל מי שלבוש כחרדי ומדבר כחרדי הוא חרדי, נערות ונערים שלבושים כחרדים וגברים ונשים נשואים הלבושים כחרדים, לא בהכרח חרדים. אני לא מתכוון להתווכח מיהו חרדי, אך יש אמת בטענה של אלו האומרים שבלי זה החרדים לא יבואו!
3. מי שמוכן ללמוד בערבוביה ולעבוד בערבוביה ייתכבד ויילך לקורס להכשרת צוערים רגיל - מעורב. אה מה מה הוא מעוניין לקבל את התופין של אפליה מתקנת לחרדים? בעיה. אז שיוריד את הראש ויתנהג כמו שאבות אבותיו היו מתנהגים ולא יפרוץ גדרים בבקשה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
11
 
את השטויות האלה לך לכתוב בעיתון הארץ. (ל”ת)
נובו 22:57 12/04/2018
12
 
מי זה אלי ביתאן ובמה הוא חרדי? (ל”ת)
nuhanu 23:11 12/04/2018
13
 
קישקוש (ל”ת)
צרלי 23:49 12/04/2018
14
 
עולם הפוך  
 00:24 13/04/2018

כל הדתיים הלאומיים מגבים את ההפרדה, והם נגד החלטת בית המשפט. ופה באתר חרדי אני צריך לקרוא נגד הפרדה מגדרית.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
15
 
     ממתי בחדרי הוא אתר חרדי?  
 13:11 13/04/2018

זה אתר אופרטוניסט ויחצני.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
שמאלני הזוי ומטורלל  
עקיבא 12:38 13/04/2018

בושה לאתר כה מכובד שמביא דעות של איש שמאל קיצוני המתקרא "חרדי אין בינו לבין חרדיות כלום

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
16
 
מידע לא אמין  
אלי 14:02 13/04/2018

אתה מטעה הוכן מתחילה קורס נשים וגברים לאנשים שמקפידים בהלכה.
כך שב"ה רוב החרדים הולכים לאור רבותיהם

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
17
 
     טועה ומטעה  
שי 16:59 13/04/2018

הקורס לנשים נפתח כשמונה חודשים לאחר מכן ולא במקביל.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
אני חרדית ואין לי שום בעיה עם הפרדה! אני גם לא רואה בזה הפליה...  
חן 16:22 13/04/2018

זה פשוט עניין של צניעות וזהו! מה הקשר הפליה????

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
18
 
אתה לא חרדי!!!!  
כהן 17:31 13/04/2018

אני בתור אדם נשוי לא רוצה שאשתי תעבוד בין גברים .. וזה מקום שלגבר מותר להחליט וזה נכון.. כולנומיודע בלי סיפורי סבתא של פאנטיות וכו' כמה גברים חילונים נוגעים ואפי' יותר מזה בנשים חרדיות במקום עבודתן!..< קודם לך ללמוד מוסר והשקפה מרב ואז תכתוב כתבות...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
19
 
אין לנו הרבה ציפיות משמאלן כמוך (ל”ת)
מפוכח 22:01 14/04/2018
20
 
למי שיש קצת טביעת עין רואה מולו פנים של רשע ממש. (ל”ת)
אליעזר 23:36 14/04/2018
21
 
הפליה  
חרדית בשרות המדינה 16:42 15/04/2018

מזמן לא ראיתי אוסף שטויות וגיבובי דמגוגיה כמו שכתב הכותב המלומד... לעצם העניין , עובדים איתי במשרד הרבה חרדים ודתיים. מי שעומד על עקרונותיו זוכה לייחס מכובד פי כמה וכמה מהמתרפסים למיניהם. ואף חילונים אמרו לי, שהם מבינים שלהבדיל... התעמלות לומדים בנפרד... וחוגי הריקוד והפלדנקריז נפרדים, אז למה לכפות על החרדים מה שהם לא רוצים? גם יש ליגות נשים בספורט....

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
22
 
אלי ביתאן  
 17:27 15/04/2018

אתה מתלץ עלוב לא שווה אפילו תגובה

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
23
 
זה פסק דין מסוכן ביותר וזה בעיקר ניצחון לשמאל שלא רוצים חרדים בשרות המדינה  
 07:15 16/04/2018

חורה להם על כך שבכלל משלבים אותנו, והם יעשו הכל כדי לבטל את התוכנית מיסודה,
תנו לנו לקיים את אורחות חיינו,
יש הרבה הבדל בין ללמוד ביחד לבין לעבוד יחד,
ש מטרה של להביא פרנסה ועושים א זה עם הגדרים שצריך, למען מטרה מסויימת, ואין ברירה כי אא אחרת, אבל למה ללמוד ביחד?
חרדית אני ממש מתנגדת לעניין.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
24
 
כל מילה בסלע. חזק ואמץ (ל”ת)
חרדית 18:54 17/04/2018
25
 
'אם כבר, אז צריך לשאול רק את הגברים' אתה מעורר בחילה.  (ל”ת)
חרדית 18:55 17/04/2018
26