close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
20.04.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

הסתבכתם פעם? המשטרה נותנת לכם "סיכוי מחדש" ומוחקת לכם

משטרת ישראל החליטה על ביטול תיקים פליליים סגורים במסגרת חגיגות ה-70 למדינה, למי שנתוניהם בראיה לאחור מצביעים על היותם אזרחים נורמטיביים שאולי נחשדו ולא הצליחו להפריך את החשדות נגדם, או אפילו מעדו באופן חד פעמי, אולם אינם עולים להגדרה של עבריין

2
הדפס
אילוסטרציה. צילום: דוברות המשטרה
אילוסטרציה. צילום: דוברות המשטרה

"סיכוי מחדש" – משטרת ישראל מכריזה כי במסגרת חגיגות ה-70 יבוטלו מאות אלפי תיקים סגורים מהמרשם המשטרתי.

מפכ״ל המשטרה, רנ״צ רוני אלשיך הכריז היום (שלישי) על מתווה מיוחד במסגרתו יבוטלו על ידי המשטרה באופן יזום מאות אלפי תיקים סגורים מן המרשם המשטרתי.

במסגרת תפיסה זו, החליטה משטרת ישראל על ביטול תיקים פליליים סגורים במסגרת חגיגות ה-70 למדינה, למי שנתוניהם בראיה לאחור מצביעים על היותם אזרחים נורמטיביים שאולי נחשדו ולא הצליחו להפריך את החשדות נגדם, או אפילו מעדו באופן חד פעמי, אולם אינם עולים להגדרה של עבריין. המתווה נקרא "סיכוי מחדש".

דרך קבע, מהלך זה מסור לאזרח הפונה למשטרה בבקשה לביטול רישום. לרגל החגיגות, החליטה המשטרה כי ראוי להשקיע במהלך ריכוז מאמץ ומשאבים חריגים, ללא תלות בפניית האזרח, לרגל חגיגות ה-70 וכהזדמנות להעמיק ולחדד את הטמעת תפיסת האמו"ן, אותה השיקה לפני כשנתיים.

במסגרת מתווה "סיכוי מחדש", יורחב כאמור השימוש בסמכות הביטול הנתונה למשטרה ובסיום ההליך יבוטלו מן המרשם כ-339 אלף תיקי חקירה בהם מעורבים כ-300 אלף אזרחי מדינת ישראל, תושבי האזור, זרים ותיירים, מתוכם כ-34 אלף קטינים. יישום המתווה יחל בשבועות הקרובים.

במסגרת המתווה לא יבוטלו תיקי חקירה סגורים בעבירות אלימות חמורה, עבירות מין חמורות, עבירות ביטחון, עבירות המתה וכן עבירות לפי סעיף 17 לחוק המרשם הפלילי ותקנת השבים. ביטול התיקים יתבצע באופן ממוחשב על ידי המשטרה.

הליך ביטול תיקים סגורים יבוצע על פי הפרמטרים המצטברים הבאים:

1. ההליך יחול על אדם אשר על שמו עד שני תיקי חקירה סגורים.

2. הביטול יתבצע במידה ולא מתקיימים התנאים הבאים :

א. לאזרח תיקי ממתין לברור דין (מב"ד) פתוח על שמו, הכוונה לתיק בו נחקר אדם באזהרה בחשד לביצוע עבירה וטרם נתנה בו החלטה, או שהוגש כתב אישום וטרם הסתיימו בו ההליכים המשפטיים.

ב. מול האזרח ישנה קביעה של בית משפט, שההליך בעניינו הסתיים בגזר דין מרשיע או ללא הרשעה וטרם חלפה לגביו תקופת המחיקה הקבועה בחוק.

3. בתיקי חקירה הסגורים לגביהם נשקל הביטול חלפו המועדים הבאים:

א. עבירות עוון - לכל הפחות 5 שנים, ממועד ביצוע העבירה.

ב. עבירות פשע - לכל הפחות 7 שנים ממועד ביצוע העבירה.


4. המתווה יכלול תיקי חקירה סגורים בכל עילות הסגירה, למעט עיכוב ביצוע.
המתווה אינו מונע פניה של כל אזרח למשטרת ישראל בבקשה לבטל תיקי חקירה סגורים, אשר אינם נכללים במתווה.

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, התייחס הבוקר ליוזמה למחיקת מרשמים: "מדובר בבשורה של ממש לאזרחים שנחקרו בחשד לפלילים, שתסיר מהם את הכתם הנוגע לעברם. המשרד לביטחון פנים ליווה את היוזמה שתואמת מהלכים דומים שקידמתי בעבר, מתוך תפיסה הרואה בשמירה על זכויותיהם של אזרחים, גם כאלו שנחקרו במשטרה, ערך ראשון במעלה. 
אין כל סיבה שענן של חשד ירחף במשך שנים מעל ראשם של אזרחים שמעולם לא הואשמו בפלילים. אני רואה חשיבות רבה ביוזמה למחיקת מרשמים, ומברך על כך שלמאות אלפי אזרחים תינתן הזדמנות לפתוח דף חדש לרגל ציון 70 שנים להקמתה של מדינת ישראל". 

המפכ"ל אלשיך הגיב ואמר כי "אחד מעקרונות רפורמת האמו"ן של המשטרה, הוא אבחנה ברורה בין האזרח הנורמטיבי לבין עבריין והכרה, כי גם האזרח הנורמטיבי עלול לחטוא ולמעוד. על כן משטרת ישראל פועלת לצורך מניעה מצבית - לסייע בידי אזרחים נורמטיביים להימנע מלשגות ולעבור עבירות ולעיתים גם לסייע לכאלו שעברו עבירה לחזור לתלם ולנהל חיים של אזרחים נורמטיביים שומר חוק".

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
שאלה לאלשיך  
חיים 12:08 17/04/2018

אחרי ההסבר היפה למחיקת התיקים אז למה אתה לא משנה גם את המדיניות בעניין באופן קבוע???

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
זה ברנש עם שכל שמגלה לנו סוד אמיתי והוא שמחמת העומס הגדול שיש על המשטרה , כדאי כבר להפטר לעזאזל מכל התיקים הללו, כולל התפורים שלא תאמו את המדה... איך  
מאיר. 15:46 17/04/2018

גילה לי... בהלכות תערובות כתב, שאין היום דין מסל"ת (מסיח לפי תומו. גוי) משום ירידת הדורות.(מב מוסרית). ומעין זה כתב מרן החידא ז"ל בעניני החמרה בהלכה ככל שעוברים השנים מהסיבה הנ"ל . ולא כמו מי שכתב , שתמיד כוחא דהיתירא עדיף. והחיד" הוא ראש הפוסקים הספרדים כידוע. על כן ממילא גם פה, ככל שיש ירידת הדורות, מצטברים עוד ועוד תיקים לאלפים שמעלין אבק יותר מערב פסח... וצריך לבערם עוד לפני ל"ג בעומר... כי גם בכוח השוטרים יש כבר ירידת הדורות מחמת העומס כנ"ל. וגילי בת ציון

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2