close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
19.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

חידת החור: הקשר בין חבר ה'מועצת' לרב דתי לאומי

חור שהתגלה במכתב של רבי יחזקאל אברמסקי זצ"ל נותר כחידה, עד שהתברר כי מאן דהוא חשש כי יתברר שחבר המועצת שיבח רב דתי לאומי

7
הדפס
צילום אילוסטרציה: pixabay
צילום אילוסטרציה: pixabay

מכתב ארוך של הגאון רבי יחזקאל אברמסקי, ובו הערות וברכות למחבר 'מערכת התלמוד והפוסקים' משנת תרפ"ז, עומד למכירה פומבית בימים אלו. אלא, שקרע קטן בראש המכתב מסתיר מאחוריו סיפור עגום.

המכתב, בן 41 שורות, נשלח מסלוצק בשנת תרפ"ז [1927] אל מי שרבי יחזקאל אברמסקי (תרמ"ו-תשל"ו 1886-1976), בעל ה'חזון יחזקאל', חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל ומראשי ישיבת סלבודקה בבני ברק, מכנה בו "ידיד נפשי הרב הגאון המהולל חו"ב סוע"ה איש האשכולות" – הרב אליהו מרדכי ולקובסקי זצ"ל. אלא, שבמקום בו מופיע שמו של הנמען, בחר מאן דהו לחורר את הנייר.

הנמען, הרב ולקובסקי (תרל"ג – תשכ"ב 1873-1962), תלמידם של ראשי תנועת המוסר, למד בישיבות סלובודקה וראדין, ובכולל קובנה. הוא אף חיבר מספר ספרים, בהם סדרת ספרי 'מערכת התלמוד והפוסקים', שבו סודרו דברי השלחן ערוך על פי סדר התלמוד והוצגו לצד מסכתות הגמרא, בתוספת ביאור המסכם את שיטות הראשונים והאחרונים.
המכתב והחור. צילום: מתוך קטלוג המכירה של 'ווינרס'

במכתב מתנצל הרב אברמסקי שלא הספיק לעיין עד כה בספר 'מערכת התלמוד והפוסקים', ורק בדרכו ממוסקבה לסלוצק עלה בידו להספיק לעיין בספר, ואז עמד על היתרונות באפשרות של לימוד באופן זה של מסקנות התלמוד ופסקי ההלכות שעולות מסיכום הסוגיה. הוא מעיר מספר הערות בענייני הלכות המופיעות בספר, אך נאלץ לסיים את המכתב לרגל טרדת העבודה העמוסה עליו עתה, ומסיים בברכות.

מדוע מופיע קרע דווקא בשמו של הנמען? יוסי ויכלדר, חוקר מומחה מבית המכירות 'ווינרס' - שם המכתב מוצע למכירה, מספר: ״הפריט עבר מספר ידיים ונותר בשלמותו, אך בעל הפריט הנוכחי קיבל אותו עם החור. כששאל את האספן שמכר לו לסיבת הקרע, הודה בפניו שקרע את שם הנמען, כיון שזה לא מכבד את ר׳ יחזקאל לכתוב על רב ציוני דתי ׳ידיד נפשי׳. בעל הפריט היה כמובן מופתע וכעת הוא מעמיד אותו למכירה שתערך בשבוע הבא״. מחיר הפתיחה אגב, עומד על 300 דולרים.

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
לא מפתיע. מנהג ישן בקהילה החרדית  
איש אמת 22:41 12/06/2018

כידוע, בציבור החרדי האמת איננה חשובה, אפשר לקרוע מכתב של הגר"י אברמסקי, אפשר לגזור תשובה של החת"ם סופר, אפשר לצנזר את הספר "אם הבנים שמחה, אפשר להעלים מאמרים של גדולי האדמורים מהעבר, והכל רק בגלל שאותם רבנים העזו להגיד משהו שמחזק את שיטת ה"ציו שר"י. בשם "האמת מותר לשקר...

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
1
 
     בדיוק מה שעושים הדתיים לספרי הרבי מסאטמר (ל”ת)
 05:17 13/06/2018
 
     שטויות  
דתי 11:41 13/06/2018

הדתיים לא מצנזרים את הרבי מסאטמר. יודעים טוב מאוד את דעתו, אבל חולקים עליו מכל וכל.
ו לא מצנזרים שמות של בעלי מחלוקתם (מי היה מדמיין בכלל לקרוע מכתב מהרב קוק לרב זוננפלד).

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
     לידיעתך, בציבור הדתי לאומי (באופן כללי) מתמודדים עם ספרי  
ידע זה כח 15:50 13/06/2018

הרבי מסאטמר ולא מעלימים אותם (לא שזה כל כך קשה להתמודד איתם).

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
הרב וילקובסקי  
אמת 05:47 13/06/2018

הרב וילקובסקי לא היה ציוני, ככה שבכל השערות בלבד.
הלפרין רב הגבעה הצרפתית ערך לפני מספר שנים כנס גדול לזכרו, ודיבר בשבחו. בכנס השתתפו רבים מהרבנים החסידים והרבנים החסידיים.< שלפי הנראה התעלומה עומדת בעינה, וכל ההשערות המסולפות הם סתם לעורר ענין בדבר.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
     הרב וילקובסקי היה רב דגול וגם ציוני - וזה לא סתירה (ל”ת)
חיים 12:44 13/06/2018
 
או.. עוד "צדיק שיודע יותר טוב מרבו..  
ד. 22:40 13/06/2018

הרב יחזקאל אברמסקי גם היה ידיד נפש ואוהב נפש לרצי" קוק זצ"ל. אפשר לראות את השמחה על פי שניהם בתמונה משותפת של פגישתם, והרצי" זצ"ל הלך בהלוייתו מרחק רב רגלי..

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3