close
הפוך לדף הבית גמ"ח קופונים
23.06.2018
 
לרשימת המאורסים המלאה >>
יעקב רבלין - דין וחשבון
אבי בלום - בית ספר לפוליטיקה
לכל המבזקים
חדשות אחרונות חדשות אחרונות

הבטחתי לפרוע את החוב, אבל שיקרתי! • טורו של חברון

מניסיונו כקונה וכמוכר, פותח חברון גרנביץ' צוהר לעולמם האומלל של בעלי החוב • והכי גרוע: המשתמשים בציניות בילדיהם כדי להעמיד את המוכר במבחן הרחמנות

12
הדפס

זה היה לפני כשני עשורים. הייתי אז אברך כולל צעיר שהתפרנס בדוחק רב מקצבה זעומה וכדרך העולם שאין הפרוטה מצויה בכיסם, גם אני נאלצתי להצטרף לרשימת לקוחות ה'הקפה' במכולת השכונתית במקום מגוריי.

יום אחד גילה באוזניי החנווני כי חובי עלה וטפח לכמה אלפי שקלים. הנהנתי בראשי והבטחתי נחרצות כי אקח את הדברים לתשומת ליבי ותוך כמה ימים אפרע את חובי.

אבל לצערי הרב-שיקרתי לו!

ידעתי כי בתקופה הקרובה אין שום סיכוי כי יהיה בידי כדי תשלום החוב.

כשתקופת ה"כמה ימים" המובטחים חלפה וטפחה עד כדי חודש, בושתי מאוד מהביט בפניו וחדלתי מלפקוד את חנותו. את הלחם, החלב ושאר המצרכים, נאלצתי לקנות במכולת מרוחקת מעט וכמובן שהקניות בוצעו במזומן.

אל תעברו למדרכה ממול

ערב אחד, צלצל הטלפון בביתי.

למי היה אז שירות שיחה מזוהה ואפשרות לסנן?

הרמתי את השפופרת. על הקו היה בעל המכולת. לאחר משפטים מגומגמים והתנצלויות שונות שהשמעתי לתוך האפרכסת, הוא ביקש את זכות הדיבור.

"לא חשבתי לשמוע משהו אחר וגם לא דמיינתי שמחר בבוקר תופיע עם סכום החוב בחנותי, אבל בוא תנסה להבין מה קרה כאן", אמר לי בשפה נינוחה. "אתה חייב לי 3000 שקל. לא די שעדיין לא קיבלתי את הכסף, גם איבדתי לקוח. הרי ברור ובדוק שמדי יום אתה קונה במקום אחר את מצרכיך ומן הסתם במזומן. אז בא נעשה עסק. את הקניות היומיות הללו תמשיך לבצע אצלי ואילו את החוב אקפיא לעת עתה תוך הבטחה מצידך שתעשה מאמץ לפורעו בקצב שלך".

דממה השתררה בעבר לקו. נותרתי המום. לא מעצם השיחה על החוב, אלא מדבריו הכל-כך נבונים של בעל המכולת.

למחרת בבוקר התייצבתי בחנותו. כפי שסיכמנו, את סכום הקנייה היומית פרעתי במזומן ואת החוב המדובר שילמתי אט-אט, ובינתיים חסכתי הליכה למכולת מרוחקת וטינה של החנווני - והוא מצידו לא איבד לקוח וגם ראה את החזרי החוב לאט אבל בטוח.

את עצתו הנבונה הצלחתי להנחיל ברבות השנים להרבה מלקוחותיי כשנתקלתי עמם במקרה דומה, כשהמסקנה החד-משמעית ללקוחות חייבים: לא להיעלם, לא להתחמק, לא לעבור למדרכה ממול וגם לא לסנן שיחות.

כי לפעמים קשה לשלם חוב, לפעמים יש עיכובים שאינם תלויים בנו ישירות, אך הכלל הוא לעמוד מול הנושה ולומר את האמת! ואגב- כמעט כל בעל חנות ישא אתכם על כפיים וישמח לבצע עמכם את העסקה שהציע לי בעל המכולת דאז.

"אבא חייב כסף"

למרות הכל, תופעה מכוערת הולכת וצוברת תאוצה אצל רבים מהחייבים.

כאילו לא די שאינם משלמים את חובם למרות בקשותיו ותחינותיו של החנווני, לא די שאינם עומדים מאחורי הבטחותיהם, לא די שאינם מנסים אפילו להבין שגם החנווני צריך לשלם לספקיו, אלא מחליטים להעמיד את החנווני במבחן "הרחמנות וטוב הלב היהודי".

כך מתבצע המבחן: בבוקרו של יום מופיע בפתח המכולת ילד חמד כבן 5 שנשלח על ידי אביו החייב ובידו רשימת מצרכים. הילד התמים, שאינו מודע למצוקה הכלכלית של אביו ותכסיסיו, מניח את המצרכים על הדלפק ובעל המכולת אינו מסוגל לעמוד מול ילד קטן האוסף לסלו לחם, חלב ושאר מצרכים בסיסיים ולצוות עליו להחזיר את הכל למדף כי "אבא חייב כסף".

ליבו של האיש מתעטף ברחמים וממש בנקודת הרתיחה הזו, מוחו הופך ממצב "שכל" למצב "רגש" ביודעו שהמצרכים הללו נועדו עבור ארוחת הבוקר של הילד העומד לפניו ושל אחיו העוללים, ומי האיש שיעז למנוע במו ידיו אוכל מפיהם של תינוקות חמודים שלא טעמו טעם חטא.

בשם מאות ואלפי בעלי חנויות הכורעים תחת נטל הלקוחות החייבים ,אני פונה בקריאה: אנא מכם! אל תעמידו אותנו בפני מבחן הרחמים. זכרו כי שימוש ציני בילדים קטנים ותמימים ככלי להערים עלינו היא דרך פסולה ומרושעת.

טורו של חברון גרנביץ מתפרסם ב'בחדרי חרדים' ו'קו עיתונות'

אולי יעניין אותך גם
פתח את כל התגובות   הוסף תגובה
תגובות    
כואב הלב לקרוא את זה (ל”ת)
צחי 17:25 18/01/2011
1
 
לא ידעתי שאתה מוכר בהקפה, אני מיד מגיע לקנות אצלך...  
מושל'ה 18:24 18/01/2011

לענין הבעיה ששולחים את הילד, חשבתי על רעיון, להגיד לילד, שאני חושב שכדאי לו לקחת מוצר אחר, שיותר כדאי לו לקנות, למשל, אם הוא קונה לחם פרוס לתת לו לחם לא פרוס, אם הוא קונה, לבן-אשד, גדול, לתת לו קטן, ואם הוא לא רוצה, אז לדחוף לו, האבא לא יעיז לבוא להתלונן, ומצד שני הוא יבין טוב טוב את הרמז

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
2
 
אחרי שתשלח את החמוד 3 פעמים  
דשא 18:27 18/01/2011

הביתה , להביא כסף כדי לקחת את המצרכים הנדרשים לארוחת הבוקר שלו ....
ה ישתנו , אמא לא תקנה אולי פירות אבל הילד יתרגל שהולכים למכולת עם כסף עצוב אבל מציאות חיינו

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
3
 
תזהר מלמכור באזורים עניים  
שוש 19:21 18/01/2011

אכן יש להיזהר מלעשות עסקים את חרדים עניים. למכור להם כמו בסופרים רק מזומן או כרטיס אשראי או שיתנו המחאה דחויה.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
4
 
4 (שוש) את/ה דוחה!!!  
מנחם 20:17 18/01/2011

4, תגובתך דוחה, תגובה של שונאי ישראל, כלך לך ממקום שנקרא "חרדי ולך לפריצים שונאי היהודונים וה"מו שם אולי יאהבו אותך, לך לך מכאן!!!

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
5
 
ל-4 תגובתך דומה בדיוק לאכזריות של אנשי סדום ועמורה !!!  
יואל 20:40 18/01/2011
6
 
4 כנס תקרא ותפנים  
חרדי עובד 09:29 19/01/2011

שוש היקרה את חיה כנראה בעולם אחר, אשתי ואנכי עובדים לפרנסתינו קשה מאוד, ההוצאות גדולות מהכנסות , ילדיי לומדים "השכל לצורך פרנסתם בעתיד שעולה הון רב, בכנות אני מתגעגע לתקופת הכולל שאין לי הסבר איך, אבל הסתדרנו יותר טוב מהיום. והיום זה אומר הכנסה של כ 15000 ש"ח ולא מספיק , גם לי יש היום חובות במכולת והלוואות כדי לגמור חודש..

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
7
 
     ל7 אני מסכים איתך בכל מילה  
יהודי פשוט 12:55 19/01/2011

הייתי אברך כולל ותמיד תמיד הסתדרתי בסוף החודש איכשהו, היום אשתי ואני עובדים וההצלחה האירה לנו פנים ואני מרויח הרבה יותר ממה שכתבת, עם כל זאת אנו לא גומרים את החודש ויש הרבה יותר לחץ כספי מפעם.
אנו מבינים היטב את דברי חז"ל

כותב לכל מי שמתלבט לצאת מהכולל לעבוד, תשארו בכולל ותראו בברכה (כמובן רק אם תלמדו ואל תבטלו את זמנכם)

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
 
רבותי, צאו מהערים היקרות:  
 12:26 19/01/2011

יש בארץ הרבה מאוד מקומות בהם מחירי הדירות נמוכים, ממילא גם מחירי השכירות. לידיעתכם:< קרית ספר, בנחלת בנימין, יש מספר רב של ישובים, בחלקם ניתן למצוא דירות במחיר הוגן: ישובים חילוניים: נילי, נעלה, דתיים או חרד"ל טלמון, נריה, דולב, חרשה. ישובים חרדים: נחליאל.
נ להצטרף ליישוב קיים או להקים גרעין עם שכונה/יישו משלו.
הזו יש רכיבים חיוביים - מעבר לעלויות הדיור: איכות חיים.
מי שיש לו משפחה מודע לצורך החשוב הזה. ביישובים לכל משפחה יש בית עם חצר פתוחה, צמחייה, מוסדות לימודים סמוכים, שאתם - בעלי המקום, מעצבים את אופיים ומטרתם.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
8
 
יש כאלו שחייבים למכולת ולירקן וחיים בלי חשבון מעל ומעבר ליכולת,על חשבון הזולת ולאו דוקא בגלל שאין כסף.  
בני ברקית 13:24 19/01/2011

פשוט לא מתנהלים נכון כלכלית.

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
9
 
ל-7 ו-9  
מישהי 10:51 20/01/2011

אני לא מבינה למה אתם ממשיכים לעבוד, אם אתם באמת מאמינים שתהיה לכם יותר ברכה אם תלמדו בכולל. יכול להיות שגם אתם מבינים שככל שהמשפחה גדלה, גם במספר הילדים וגם בגילאיהם, יש צורך ביותר כסף? יכול להיות שההשוואה לתקופת הכולל היא רק נוסטלגית?

הוסף תגובה חדשה
הגב לתגובה זו
10
 
מגיבים 7 ו-9 חושבים שהגולשים כאן מטומטמים. תחיו לפי ההכנסות שלכם ולא יהיו לכם חובות.  (ל”ת)
לוליק 16:06 21/01/2011
11