1. עמוד הבית
 2. משפט ופלילים
 3. משפט

נשיא בית המשפט נזף במשטרה על הפעלת מבצע חרדקים יזומים בערב חג

מבצע ה"חרדקים היזומים" של המשטרה נתקל בביקורת: תחילה בשבוע שעבר אחר שהתברר בצילומים כי אברכים שרק שאלו על מעצר ילד נעצרו אף הם כחשודים בהכשלת שוטר, וכעת ביקורת קשה של נשיא בית המשפט על המעצר בערב החג
Print אלי שלזינגר , ו' סיון תשע"ז 31/05/2017 21:57

מחאות החרדים צילומים: מחאות החרדיםביקורת על מבצע 'חרדקים יזומים' של המשטרה במטרה לתפוס תוקפי חיילים חרדים: במהלך החודשים האחרונים, במקביל לפעילות המשטרה למעצר תוקפי חיילים בשכונות החרדיות בירושלים ובית שמש, החלו לבצע 'פעילות יזומה'.

במסגרתה, שוטרים מתחפשים לחיילים, אזרחים תיירים וגם לעובדי עירייה, נכנסים לשכונה חרדית עם 'חייל' - שהוא למעשה אזרח או בלש משטרתי מחופש וממתינים לבאות. מה שבדרך כלל מספק את התוצאה - קריאות גנאי כלפי החייל וכל אותם בלשים מחופשים מזנקים ומבצעים מעצרים.

פעילות דומה, נערכה ביום שלישי בצהרים, ערב חג השבועות בשכונת מאה שערים, במסגרתה נעצרו שבעה חשודים. תוך שעתיים ממעצרם הובאו החשודים לבית משפט השלום בירושלים, שם שימש נשיא בית המשפט, אביטל חן, כשופט תורן.

צפו: ערב חג, ילדי מאה שערים מלווים את החיילים בקריאות ובפריצת השוטרים פנימה

השופט הלך הפעם ביד קלה מאוד עם העצורים ובלשון חמורה ותקיפה נגד השוטרים. הוא שחרר בתנאים מגבילים את כלל החשודים, כאשר שניים מהם שוחררו למעצר בית למשך מספר ימים. בסוף הדיון הפתיע נשיא בית המשפט השלום וביקר את פעילות המשטרה בערב החג.

"מה היה לה למשטרת ישראל להיכנס בשעה 13:00 בצהריים למאה שערים בערב חג שבועות" אמר נשיא ביהמ"ש, כך נודע ל'בחדרי חרדים', "כאשר ברור שאם ייעצרו אנשים, יהיה צורך להביאם לבית המשפט עוד לפני כניסת החג".

"האם אי אפשר לערוך מבצע כזה ביום חול, מה גם שמעצר של אדם דתי, חרדי, בערב שבועות, וערב תיקון ליל שבועות, יצור גם בתוך הציבור החרדי עצמו בעיה ומרמור רב. לשם מה היה צורך בביצוע המבצע דווקא היום בצהריים?"

השופט לא הסתפק בביקורת התקיפה הזו, שלמעשה ייצגה במהותה את עמדת הציבור החרדי על הפעילות היזומה הזו. הוא הוסיף וביקש כי מזכירות בית המשפט תעביר את החלטתו למפקד מחוז ירושלים ניצב יורם הלוי.

יצויין כי משום מה, המשטרה בהודעתה זמן קצר אחר המבצע בצהרי ערב החג (ג') ציינה כי המקרה אירע ברחוב בר אילן, על אף שהצילומים מלמדים בבירור כי מדובר באירוע בשכונת מאה שערים

וכך דיווחה: "נמשכת הפעילות היזומה והמתוכננת אשר נועדה לפעול כנגד אותם מסיתים ותוקפי לובשי מדים. במסגרת הפעילות עצרו כוחות משטרה ומג"ב לפני זמן קצר 7 חשודים (בהם 2 קטינים), אשר חשודים כי עת שהלכו לובשי מדים בבר אילן קראו לעברם קריאות, התגודדו סביבם, השליכו חפצים ובקבוקים ותקפו אותם.

"כוח משטרה שהיה בקרבת מקום, זיהה את התקיפה ועצר בשעת מעשה את החשודים. הם הובאו לחקירה ביחידה המרכזית של המשטרה. במשטרה ציינו כי משטרת ישראל לא תאפשר לאף אדם לפגוע או לגרום לפגיעה בלובש מדים באשר הוא.

"כחלק מההתמודדות עם התופעה פועלת המשטרה בירושלים ובאזור, בין היתר, בפעילות יזומה ומתוכננת שהובילה למעצרם של חשודים בתקיפה ולמניעת תקיפות נוספות. במשטרה מדגישים כי הפעילות המתוכננת הזו ונוספות ימשכו ככל שידרש".

כיצד תשפיע אמירת השופט על התנהלות המשטרה מעתה לא ברור. אך הפעולות הללו של המשטרה שתחילה התקבלו בברכה, הפכו למוש לביקורת קשה - בעיקר אחר פירסום צילומי מצלמת אבטחה שתיעדה כיצד הבלשים לוכדים ילד כבן 10, ויחד עמו עוצרים שניים נוספים - שבסך הכל פנו לשאול מדוע הם נוהגים כך בילד - בתואנה של הכשלת שוטר.עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. ביום חול כולם לומדים או עובדים ואיש לא ברחובות לשים לב אליהם. טינופת יזומה  (ל”ת)


  • רובינו מקנאים בחיילים החרדים. ובהצלחתם. (ל”ת)


 2. נס שהשופט שם להם ברקסים ואתם כגוף שמייצג את החרדים נכשלתם!!!!!!!!!!!!!  

  אם האתרים החרדים לא מהווים שופר של החרדים

 3. השופט המתיפיף הזה הזוי ,צריך לפעול נגדם ביד קשה,הם יותר גרועים ממחבל ערבי !  (ל”ת)

  יוסי דייטש

 4. עם כל הסתייגותי מהמפגינים וההורים שילדיהם מפגינים אבל כשהמנכל  


 5. מותר לצעוק במדינה דמוקרטית.חרדק חרדק חרדק חרדק חרה+דק חרה+דק  

  משטרע

 6. פגיעה בחיילים  

  נתן

 7. שהמשטרה תמשיך עם זה ושתעצור אלימים שיהיה פחות אלימות  


  • במה מתבטא לטעמך אלימות? צעקות זה לא אלימות, אם כן אז הקרלינרס בבית הכנסת (ל”ת)

   איפה ראית אלימות?

 8. אז בערב חג מותר לחרדים לתקוף חיילים?  

  חיים

 9. הר הבית - הלב של כל יהודי  (ל”ת)

  .

 10. וכאשר יענו אותם [-את הפלג הירושלמי] כן ירבה וכן יפרוץ  (ל”ת)


 11. משטרת ישראל בריונים פורעי חוק עלובים  (ל”ת)

  דוד

 12. מחר בתוכנית שלי  

  רזי ברקאי

 13. שונאי חרדים  

  חביב

 14. תבורך משטרת ישראל  

  עדו

 15. האם לפי פסיקת בג"ץ לכל אזרח מותר להתלבש איך שהוא רוצה?  

  שאלה

 16. שקרי המשטרה!  

  יוסי

 17. בזיון למגיב שמעודד אלימות קיצונית נראה שלך היו עושים  


  • זה קלגס נאצי עם מדים כחולים ככל הראה ברבר מרוקאקי או אריתראי (ל”ת)

   צפנת פענח

 18. די לשפיכות דמים ולהגן על שופכי דמים קיצוניים בתגובות  


  • מאות אלפי איש מוחים בחיילים חרדק"ים נאצים!!!!!!!!!!!!!! 

   תתפוצץ עם המשטרע שלך

 19. שופט הזוי? מותר לתקוף חייל בערב החג. זו הודנא?  (ל”ת)

  הזוי

  • בן אדם הזוי? מותר לעשות פרובקציות בערב חג מתן תורה ? (ל”ת)