1. עמוד הבית
  2. בריאות ומדע
  3. חדשות בריאות

"יותר תלונות על מוהלים המוסמכים לרפואה"

יושב ראש הועדה לפיקוח על מוהלים ברבנות הראשית הציג בפני ועדת הפנים של הכנסת נתונים, מהם עולה כי בשנת 2017 הוגשו חמישים וחמש תלונות על מוהלים, מתוך 75,000 בריתו שנערכו באותה שנה. בהתחשב במספר הבריתות שערכו, הוגשו יותר תלונות כנגד מוהלים רופאים מאשר נגד אלו שאינם מוסמכים לרפואה
Print ארי קלמן , י"ח תמוז תשע"ח 01/07/2018 15:19

יונתן זינדל, פלאש 90 ברית מילה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90מתוך 75,000 בריתות שהיו בשנת 2017, הוגשו 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על רופאים מוהלים, כאשר יחסית למספרם יש יותר תלונות על מוהלים-רופאים.

"ב-2017 היו 43 תלונות על מוהלים שאינם רופאים ו-12 תלונות על מוהלים רופאים. באותה שנה היו בישראל 75,000 בריתות". כך דיווח הבוקר פרופ' אברהם שטיינברג, יו"ר הוועדה לפיקוח על מוהלים ברבנות הראשית, לוועדת הפנים, שדנה לבקשת הח"כים עמר בר לב ומיכל רוזין במוהלים שמתרשלים ומסכנים חיי תינוקות וממשיכים בתפקידם. הוועדה הבינמשרדית לפיקוח על מוהלים מונה 10 חברים: 3 רופאים, 3 רבנים ושלושה מוהלים, כאשר פרופ' שטיינברג עומד בראשה.

לדברי פרופ' שטיינברג: "הוועדה בודקת כל מקרה תקלה, הן בעקבות תלונות הורים או אנשים שנכחו בברית, ובין אם המקרה הגיע לבית חולים. אם המוהל רופא, התלונה מגיע למשרד הבריאות. רוב התלונות הן על דימום קל, שגרם לפחד מצד ההורים, ולאחר חבישה העניין הסתדר ללא תקלה. יש מספר מקרים חמורים יותר בשנה".

עוד מסר פרופ' שטיינברג: "מספר הרופאים המוהלים זעיר – כ-22 מוהלים רופאים. 350 מוהלים שאינם רופאים מוסמכים ומפוקחים. כך שיחסית יש יותר תקלות בקרב המוהלים הרופאים. מספר המוהלים שנמצאה אצלם תקלה והופעלה כנגדם סנקציה של השעיה - כ3-4 בשנה".

המוהל הרב דוד צדוק, יו"ר מכון ברית טוביה להוראת מילה ורב המושבים אורה עמינדב ואבן ספיר העיר כי: "לא תמיד דימום זו פשלה של מוהל. לפעמים יש בעיות קרישה. אם מוהל מזהה שהדם דליל הוא מפנה את ההורים לרופא לבדוק אם יש בעיה. ישבתי בקורס טר"ם והצלה למצבי חירום עם אחים ואחיות ורופאי חדר מיון והם אמרו לי שבבריות הם לא מבינים שום דבר. יש מה ללמוד וכדאי להניף את הידע של המכונים. שהרבנות תסמיך רק מי שלומד במכון. לומדים אצלנו על המבנה האנטומי, מושגים בחבישה ומבחנים פנימיים".

אסתר, שהופיעה בפני הועדה, סיפרה: "לפני שנה וחצי ילדתי בן. בדקתי שהמוהל ברשימת המוסמכים. 3 ימים לאחר הברית הופיעו פצעים. חשבנו שזו תפרחת חיתולים. אני אמורה לא לסמוך על מוהל שמופיע ברשימה? בבדיקת דם ודיקור מותני לתינוק התברר שהתינוק נדבק מהרפס מהמוהל שעשה מציצה בלי חציצה. הילד היה יכול למות. התלונה שכבה ולא נעשה כלום. לאחר 3 חודשים עוד לא דיברו עם המוהל והוא המשיך למול".

ח"כ מיכאל מלכיאלי הציע: "לתת לאנשי המקצוע ברבנות הראשית להמשיך לנהל. גם הם מבינים שנשמה של ילד זה לא משחק". עו"ד אלה סקעת, ממכון עתים שאלה "למה לא לחייב את המוהלים בביטוח מקצועי?"

פרופ' שטיינברג השיב כי "זה לא חלק מהדרישות שלנו, אבל אנחנו מאד ממליצים. אין לנו יכולת לחייב. גם רופא יכול לעבוד ללא ביטוח. אין מקצוע חופשי שיש בו חובת ביטוח. אם הכנסת מחוקקת חוק שמחייב מוהל להיות מבוטח, שום חברת ביטוח לא תבטח מוהלים בחו"ל וזה יהיה תירוץ מצוין להפסיק בריתות בחו"ל".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ יואב בן צור, סיכם ואמר: "אולי צריך לבדוק איך לתת יותר שיניים לוועדה לפיקוח על המוהלים. לעקוב שאם מוהל הושעה, שאכן הוא לא ממשיך לעשות בריתות, וגם לפרסם באתר שמות של מוהלים שהושעו, גם אם הם לא מוסמכים. יכול להיות שאפשר בתקנות לשפר את המצב. נבוא בדברים עם השר לשירותי דת".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.