1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חוץ

החרדים ניצחו את הרפורמים: המבנה ישופץ

זה לא קרה בארץ, אבל זה בהחלט משמח. הקהילה החרדית בהונגריה ניצחה את הנאולוגיים וקיבלה לידיה את מוזיאון השואה החדש ולא זו בלבד, הוא ישופץ בעלות של למעלה מ-6 מיליון אירו, בנוסף ל-22 מיליון שכבר הושקעו בו

יענקי פרבר , ה' תשרי תשע"ט 14/09/2018 10:31

6 מיליון אירו מוזיאון השואה בהונגריה מוזיאון השואה בהונגריה צילום: באדיבות המצלם

החרדים ניצחו את הרפורמים, ממשלת הונגריה מעבירה את המוזיאון במחלוקת לבעלות הקהילה החרדית.

ממשלת הונגריה הודיעה כי הבעלות והניהול של מוזיאון השואה החדש, שייפתח בבודפשט בשנה הבאה, יועברו לידי עמי"ך - איגוד הקהילות היהודיות בהונגריה המזוהה עם חסידות חב"ד. ההחלטה שמתפרסמת אתמול (חמישי) מגיעה כמענה למחלוקת המתנהלת בשנים האחרונות בין הממשל ההונגרי לבין פדרציית הקהילות היהודיות בהונגריה (Mazsihisz) המזוהה עם הזרם ה'נאולוגי' (המקבילה ההונגרית ל'רפורמים'), לאור טענתם של חברי הקהילה הנאולוגית נגד ההיסטוריונית שמונתה כאחראית לתוכן המוצג במוזיאון.

הרב שלמה כובש, הרב הראשי של איגוד הקהילות עמי"ך, מציין כי "העברת הבעלות לקהילה היהודית נועדה לשים סוף למחלוקת בכך שהיא מניחה למעשה את האחריות על התוכן במוזיאון ועל מסירתו לפתחנו. זוהי בשורה חיובית מאוד ואנו מברכים עליה". בקהילה היהודית המקומית מעריכים כי הרקע להחלטה הינו ביקורו של רה"מ ההונגרי ויקטור אורבאן בישראל ביולי האחרון ופגישותיו עם רה"מ בנימין נתניהו.

הרב שלמה כובש. צילום: Gergely Botár/kormany(.)hu

בהחלטת ממשלה שהתקבלה בנושא וקדמה להודעה הרשמית נכתב כי "הממשלה מסכימה להעביר את הבעלות של 'בית הגורל' (שמו של מוזיאון השואה החדש) לאיגוד הקהילות היהודיות בהונגריה - עמי"ך, ולמנות את עמי"ך או מוסד חדש שיוקם מטעמו לצורך המוזיאון כמפעילים של המקום לשם ניהול והפעלה של 'בית הגורל'".

בניית חלקו העיקרי של המוזיאון החדש הושלמה כבר לפני כשלוש שנים אך השלמתו התעכבה בעקבות המחלוקת עם הקהילה הנאולוגית המקומית. אנשי הפדרציה נמצאים בשנים האחרונות על מסלול התנגשות עם ראש הממשלה ההונגרי הימני ויקטור אורבאן, על רקע הנטיות השמאליות-ליברליות של רבים מחבריה, אשר מאשימים את אורבאן בקריצה לקהלים אנטישמיים - האשמות שלא התקבלו על ידי ממשלת נתניהו שבחרה להדק את קשריה עם ממשל אורבאן. לשם השלמת הבנייה הודיעה הממשלה על השקעה נוספת של 6.1 מיליון אירו, שיתווספו ל-22 מיליון אירו שכבר הושקעו במקום. לצד זאת, הודיעה הממשלה כי בכוונתה אף לממן את כל עלות ההפעלה של המוזיאון החדש, שתכלול גם תערוכות נוספות שייבנו על ידי הקהילה, לצד מרכז חינוכי ומרכז מחקר.

במסיבת עיתונאים משותפת של מנכ"ל משרד ראש הממשלה ההונגרי גרגל גויאש עם הרב הראשי של איגוד הקהילות עמי"ך הרב שלמה כובש, אמר גויאש כי "בית הגורל יפתח את שעריו בשנה הבאה, במהלכה יצוינו 75 שנים לשואת יהודי הונגריה. החלטת הממשלה בנושא כוללת גם את העובדה שהבעלות למוזיאון השואה תהיה בידי הקהילה היהודית, תופעה יוצאת דופן באירופה, העובדה כי שילוחם ההמוני של יהודים למחנות ההשמדה אירע לאחר הכיבוש הגרמני ב-19 במרץ 1944 אינה פוטרת מאחריות ומאשמה את המדינה ההונגרית שלא הגנה על אזרחיה. אין כאן אשמה קולקטיבית אבל יש כאן אחריות של המדינה".

הרב כובש ציין במסיבת העיתונאים כי "המשימה החשובה ביותר בכל הנוגע לזכר השואה, היא לא רק העברתו של הידע ההיסטורי הלאה, אלא פיתוחו של חיבור אישי ורגשי עם הנושא. השואה איננה רק נושא יהודי פנימי, אלא נושא חשוב עבור כלל החברה, שצריך להשפיע על המוסריות האנושית ועל הרבדים הפנימיים ביותר של נפש האדם. כמו כן, עלינו לדבר על קורבנות השואה: מי הם היו, מה המורשת. והתרבות שהם הנחילו להונגריה ולעולם, ועל ממשיכי דרכם בקהילה היהודית בהונגריה ובישראל".


הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.