1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. החרדים

שר הפנים אריה דרעי מגיב לפרסום: "פסק דין שאין בו כל חדש"

לאחר הפרסום הבוקר ב'ידיעות אחרונות', לפיו בית משפט מחוזי הכיר בגיור שבוצע בבית דין שאינו מוכר על ידי הרבנות הראשית, השר דרעי לא מתרגש ומפזר את ההתלהבות: "הוא לא מורה שום דבר למשרד הפנים או למרשם האוכלוסין, אלא רק מצהיר על הגיור לצורך המרשם בלבד"

ארי קלמן, ד' תשרי תשע"ט 13/09/2018 10:36

מצנן את ההתלהבות אריה דרעי אריה דרעי צילום: Aharon Krohn/Flash90

יו"ר ש"ס שר הפנים אריה דרעי מגיב, לפרסום הבוקר ב'ידיעות אחרונות', על אודות פסק שנתן בית המשפט המחוזי בירושלים וטוען כי "מדובר בפסק דין שאין בו כל חדש".

"משנת 2002, בעקבות פסק דין נעמ"ת של בית המשפט העליון, ניתנו פסקי דין המצהירים על גיורים פרטיים, רפורמים וקונסרבטיביים, שעברו אזרחים או תושבים לצורך רישום בפרטי הדת והלאום במרשם האוכלוסין, שאינו מהווה אפילו ראיה לכאורה לנכונותו. לכן, כבר משנת 2002 נמחק פרט הלאום מתעודת הזהות", אומר דרעי.

"פסק הדין ניתן באוגוסט, והוא לא מחדש דבר. הוא לא מורה שום דבר למשרד הפנים או למרשם האוכלוסין, אלא רק מצהיר על הגיור לצורך המרשם בלבד ואינו מהווה הכרה מהותית בגיור", הבהיר.

לדבריו, "בכל הנוגע להכרה בגיורים לצורך שבות או לכל דבר ועניין, ניתנו המלצות ועדת משה ניסים, שרה"מ עדיין לומד אותן, ופסק הדין הזה לא מתייחס לכך כלל וכלל".

כזכור, הבוקר דווח בעיתון 'ידיעות אחרונות', כי בית המשפט המחוזי בירושלים הורה בימים האחרונים, כי על משרד הפנים לקבל את הגיור הפרטי שערכה י' בבית הדין 'גיור כהלכה', המורכב מרבנים המשתייכים לציונות הדתית, בית דין שלא קיבל את אישור הרבנות הראשית לישראל.

על פי החוק, גיור פרטי שנערך בישראל, בין אם בית דין חרדי או בית דין רפורמי אינו קביל חוקית והלכתית, לפני כ-18 שנים נסדק לראשונה עניין הגיור בישראל, לאחר שבג"ץ פסק כי גיורי הזרמים הליברלים, יוכרו על ידי משרד הפנים לצורכי רישום אוכלוסין, אך לא יוכרו על ידי הרבנות הראשית לישראל.

לפני כשש שנים בג"ץ הכיר לראשונה בגיור פרטי חרדי, שנערך בבית הדין של הגר"נ קרליץ והגיורת הוכרה כזכאית בחוק השבות, אך לא היה מדובר בפסיקה כללית אלא בפסיקה ספציפית על אותה גיורת.

י' צוטטה ב'ידיעות אחרונות' כשהיא אומרת כי, "הרבנות עושה טעות בכל ההתייחסות שלה למאות אלפי העולים חסרי הדת, אנשים שעושים צבא ומשלמים מיסים, שאת הדבר הכי בסיסי של להתחתן הם לא יכולים לעשות. העתיד של הילדים שלנו מדאיג אותנו, אם הם ירצו להתחתן ברבנות יעשו בדיקות ויראו שיש בעיה".

לדבריה, "אני יודעת ששווה להילחם. אנחנו המתגיירים היחידים שהוכרו בינתיים, אבל אם הרבה אנשים יצטרפו, אז לרבנות לא תהיה ברירה והיא תצטרך למצוא פתרונות. ככל שנלך עם זה רחוק יותר זה יוכל לפתוח גם את הדלתות הכי נעולות".

על פי הפרסום ב'ידיעות', י' עברה את הליך הגיור במכון 'גיור כהלכה', שהוקם על ידי רבנים מהזרם הליברלי בציונות הדתית, שטוענים כי הרבנות "מחמירה יתר על המידה" בהליך הגיור הרשמי והחוקי.

גורם פוליטי חרדי מעריך הבוקר ואומר ל'בחדרי חרדים', כי הפסיקה הזו צפויה לגרום לחברי הכנסת החרדים לשנס מותניים ולנסות לקדם שוב את חוק הגיור, וזאת לאחר שבמהלך הקיץ הוגשו מסקנות וועדת הגיור על ידי השר לשעבר משה ניסים, שעוררו זעם רב בקרב ראשי הסיעות החרדיות.

השר  דרעי מסר אז בתגובה לפרסום הדו"ח: "אני מתנגד באופן חד משמעי להמלצות אלו ואדאג שלא יעלו אפילו לדיון. המוסמך היחידי על פי תקנות הממשלה להגיש הצעת חוק בנושא הגיור הוא שר הפנים, וברור לגמרי שלא אגיש הצעה זו".

דרעי דרש להחזיר את הצעת החוק שלו, אליה התנגד שר הביטחון ליברמן, לפיה תעוגן בחוק כי המדינה תכיר רק בגיורי הרבנות הראשית, דרעי דרש בזמנו לעלות את החוק לישיבת הממשלה הקרובה, אך הדבר לא נעשה עד כה.
עוד בנושא:

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לפי התקן בחוק על משרד הפנים לאפשר נגישות לנכים בעליה לתורה בבתי הכנסת  (ל”ת)

    עוד עניין